Anasayfa /  Politika

Şentop'tan Kılıçdaroğlu'na tepki: Hayretle karşıladım!

Meclis Başkanı Şentop, Kılıçdaroğlu'nun kanun teklifiyle ilgili açıklamasına tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu'nun açıklamasını "hayretle karşıladığını" belirten Şentop, "Sorumluluktan uzak ifadeleri esefle karşılıyorum" dedi.

Abone ol
Abone ol 04 Ocak 2022 23:23

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun açıklamasına tepki gösterdi. CHP liderinin açıklamasını "hayretle karşıladığını" belirten Şentop, şu ifadeleri kullandı:

"BİLMİYOR OLMASINI HAYRETLE KARŞILIYORUM"

"8 yıl SSK Genel Müdürlüğü, 8 yılı Plan ve Bütçe Komisyonu üyeliğinde geçmiş olmak üzere 19 yıl milletvekilliği, yaklaşık 3 yıl Grup Başkanvekilliği ve 11 yıldır Genel Başkanlık yapan bir kişinin, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde komisyon çalışmaları tamamlanmış ve Genel Kurul aşamasına gelmiş bir kanun teklifinin kabul veya reddedilmesiyle ilgili olarak Anayasa’nın ve İçtüzüğün TBMM Başkanı’na herhangi bir müdahale yetkisi tanımadığını bilmiyor olmasını hayretle karşılıyorum.

"SORUMLULUKTAN UZAK İFADELER"

Genel Kurul aşamasına gelmiş bir kanun teklifinin geri çekilmesini TBMM Başkanı’ndan talep etmenin, Yüce Meclis’in ruhuna ve demokrasinin özüne hakaret olduğunu bilmemek, bu kadar yıldır milletvekili olarak görev yapan kişiye yakışmayan bir tavır ve bilgisizlik hali olduğundan anlaşılması güç bir durumdur.

Kamuoyunu yanıltıcı, sorumluluktan uzak bu ifadeleri esefle karşılıyorum. 

Kamuoyunun bilgisine ve takdirine sunarım."

KILIÇDAROĞLU NE DEMİŞTİ?

Kılıçdaroğlu, TBMM Genel Kurulunda görüşmeleri süren Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'ni hatırlatarak, "Türkiye Denizcilik İşletmeleri Anonim Şirketi ve Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yolları İşletmesi Genel Müdürlüğüne ait bazı limanları ihale ile almışlar. Kimisi 20 yıl, 30 yıl. Şimdi bir kanun getiriyorlar. TBMM'nin çıkaracağı bir kanunla bütün süreleri 49 yıla çıkarıyorlar. Bu ne demektir? Özellikle bu lafım TBMM'yi yöneten ve başkanı olan kişiye, TBMM'yi bir avuç insanın yolsuzluğuna malzeme edemezsin. O kanun teklifini geri çek, TBMM böyle bir ayıbı kaldıramaz" ifadelerini kullanmıştı.

Etiketler Mustafa Şentop
Yorumlar