Anasayfa /  Güncel /  Gündem

Şener Şen'in Züğürt Ağa filmi 14 Mayıs seçiminde gerçek oldu...

Milletvekili genel seçimlerinde pusuladaki 24 siyasi partiden 17’si ‘sıfır’ çekti. En az oyu Öztürk Yılmaz’ın partisi aldı. 87 seçim çevresinin 35’inde hiç oy alamayan Milli Yol Partisi, yöneticileri tarafından bile tercih edilmedi.

Abone ol
Abone ol 04 Haziran 2023 14:35

Milletvekili genel seçimlerinde, aralarında Genç Parti, Memleket Partisi, Büyük Birlik Partisi, Anavatan Partisi ve Vatan Partisinin de bulunduğu 17 parti ‘sıfır’ çekti. Akıllara Züğürt Ağa filmindeki sahne geldi.

Küçük partiler 70'den fazla ilde sıfır çekti. Milli Yol Partisi, Yenilik Partisi gibi birçok parti hiç oy almadı. Türkiye gazetesinden Yeşim Eraslan'ın haberine göre, seçimlere girmek için en az 41 ilde örgütlenme şartını karşılayan partilere kendi il örgütleri bile oy vermedi. Pusulayı büyüten "sıfırcılar" nedeniyle binlerce oy da geçersiz sayıldı.

17 parti hiç oy alamadı

14 Mayıs Pazar günü yapılan milletvekili genel seçimlerinin en sancılı süreci, boyu bir metreyi aşan pusulanın katlanıp, zarfa sığdırılması oldu. Sandık başına giden seçmenden kimi oy vereceği partiyi bulmakta zorlandı, kimi de pusulanın uzunluğu sebebiyle mührünü başka bir parti logosuna bulaştırıp oyunun geçersiz olmasını engellemeye çalıştı. Seçimde sandık başında görevli olan sandık kurulları ise oy zarflarını sandıklara sığdırmakta güçlük çekti. Ancak 17 parti hiç oy alamadı. 

Yorumlar