Saadet Partisi lideri Karamollaoğlu da 'kırmızı çizgi'sini açıkladı

Son günlerde herkesin bir kırmızı çizgi açıklama yarışına girdiğini belirten Saadet Partisi Genel Başkanı Karamollaoğlu, "Bizim kırmızı çizgimiz; adalet arayan mağdurlardır. Fitre parasına muhtaç hale getirilmiş asgari ücretlilerdir. Şeker fabrikası işçileri ve mahsulü para etmeyen çiftçilerimizdir. Borç mağduru milyonlardır. Atanamayan öğretmenler, iflas eden esnaf ve tüccarlardır." dedi.

Saadet Partisi lideri Karamollaoğlu da 'kırmızı çizgi'sini açıkladı

Son günlerde herkesin bir kırmızı çizgi açıklama yarışına girdiğini belirten Saadet Partisi Genel Başkanı Karamollaoğlu, "Bizim kırmızı çizgimiz; adalet arayan mağdurlardır. Fitre parasına muhtaç hale getirilmiş asgari ücretlilerdir. Şeker fabrikası işçileri ve mahsulü para etmeyen çiftçilerimizdir. Borç mağduru milyonlardır. Atanamayan öğretmenler, iflas eden esnaf ve tüccarlardır." dedi.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, partisinin genel merkezinde düzenlediği haftalık basın toplantısında başta 2019 yılı bütçe rakamları olmak üzere gündemin önemli konuları hakkında değerlendirmelerde bulundu. Önceki gün Plan Bütçe Komisyonu’nda görüşülmeye başlanan ‘2019 Bütçesi’ ile ilgili değerlendirmelerde bulunarak basın toplantısına başlayan Karamollaoğlu, 72 milyar TL olarak beklenen bütçe açığının 80 milyar 360 milyon TL’ye yükseldiğine dikkat çekerek, “Bu tablo Osmanlı Devleti’nin çöküşünden önceki son 80 yılının özetidir. Çünkü açık verdikçe borçlanırsınız, borçlandıkça açık verirsiniz. Sonra bu açığı kapatmak için menkul, gayrimenkul sahip olduğunuz bütün değerleri elden çıkarmak zorunda kalırsınız. İşte maalesef bu noktaya gelinmiştir. Elde kalan bütün varlıkların bir bir elden çıkarılması da bunun sonucudur.” dedi.

YİNE MİLLETİN ALIN TERİ RANTİYECİYE AKTARILACAK

Bütçede yine en dikkat çeken rakamın faiz ödemeleri olduğunu belirten Karamollaoğlu, “2018 bütçesindeki faiz gideri 71,7 milyar liraydı. Peki, 2019 bütçesindeki faiz ödemesi ne kadar? 117,3 milyar lira. Gerçekten korkunç bir tablo. Bunun bir tek anlamı var? Yine milletin alın teri, emeği faiz yoluyla bir avuç rantiyeciye aktarılacak. Siz faize bir yılda 117 milyar lira ödeyeceksiniz, sonra kalkıp emeklilikte yaşa takılanları yük olarak göreceksiniz. Bu ülkenin üzerindeki en büyük yük sizsiniz.  Borç almayı maharet sayan anlayışınız maalesef ülkeyi ekonomik bir felaketin eşiğine getirmiştir.” ifadelerini kullandı.

İŞÇİ, EMEKÇİ YOK RANTİYECİ VAR

Görüşülen bütçe rakamlarının iktidarın kimliğini ve yönetme becerisini ortaya koyduğunu da vurgulayan Karamollaoğlu, sözlerine şöyle devam etti: “Bu rakamlar üzerinden 2019 bütçesinin röntgenini çektiğimizde 4 sonuç görüyoruz. Bu bütçe Türkiye bütçesi değil, külliye bütçesidir. Bu bütçe üretim bütçesi değil, tüketim bütçesidir. Bu bütçe kalkınma bütçesi değil, oyalama bütçesidir. Bu bütçede emekli yoktur. Asgari ücretli yoktur. Memur, işçi, emekçi yoktur. Kıt kanaat ayakta durmaya çalışan esnaf ve sanatkâr yoktur. Çiftçi, üretici yoktur. Aslan payı her yıl olduğu gibi bu yıl da rantiyeciye, bir avuç mutlu azınlığa aktarılacaktır. Yine en çok faiz lobisi kazanacaktır. Rakamlar bunun habercisidir.”

İKTİDARIN SUNİ GÜNDEMLERİNE MUHALEFET UYMASIN

Haftanın önemli gündem başlıklarından olan ‘Andımız’ tartışmaları ile ilgili de görüşlerini paylaşan Karamollaoğlu, konunun sanki tüm sorunların nedeni haline gelmesini eleştirdi. Karamollaoğlu, “Ekonomimiz alev almış, kriz her yeri sarmış durumdadır. İçinde bulunduğumuz coğrafya ciddi karışıklıklar ile karşı karşıyadır. Sosyal politikalar iflas etmiş, toplum cinnet hali içerisindedir. Gençlerimiz bugün elimizden kayıp gitmekte, alkol ve uyuşturucu ilkokul sıralarına kadar inmiş vaziyettedir. Adalet yara almış, yargıya güven ortadan kalkmıştır. Peki, bunca badire ve felaketin içerisinde biz neyi tartışmak zorunda kalıyoruz? Andımız ve İş Bankası hisselerini. Buradan muhalefete seslenmek istiyorum, iktidarın bu basit gündem değiştirme taktiklerine aldanmayınız. Bizim meselelerimizin aciliyetli konular olması elzemdir.” şeklinde konuştu.

BİZİM KIRMIZI ÇİZGİMİZ İNSANLARIMIZIN HUZURUDUR

Son dönemlerde herkesin bir kırmızı çizgi açıklama yarışına girdiğini ifade eden Karamollaoğlu, “Bu konuda bizim de birtakım kırmızı çizgilerimiz var. Bizim kırmızı çizgimiz; adalet arayan mağdurlardır. Fitre parasına muhtaç hale getirilmiş asgari ücretlilerdir. Şeker fabrikası işçileri ve mahsulü para etmeyen çiftçilerimizdir. Borç mağduru milyonlardır. Atanamayan öğretmenler, iflas eden esnaf ve tüccarlardır. Oğluna okul pantolonunu alamayan babalardır. Velhasılıkelam bizim kırmızı çizgimiz bu memleketin selameti ve insanlarımızın huzurudur.” dedi.

ENDİŞEMİZ BUNLAR DA MASAYA MEKTUP BIRAKIP GİDECEK

“Türkiye’de yaşanan son gelişmeler ortaya koyuyor ki, Türkiye yönetilemiyor” diyen Karamollaoğlu, konuşmasına manidar bir hikâye anlatarak şöyle devam etti: “Yeni göreve başlayan sadrazam masasının üzerinde 1 not, 3 zarf görür. Notta ‘Başın sıkıştığında mektupları sırası ile aç’ der. Bir süre sonra halkın yönetimden şikâyetçi olması ile aklına mektuplar gelir ve ilkini açar. Mektubun içerisinde ‘yapamayacak olsan bile sürekli vaatte bulun’ diye yazar. Sadrazam vaatleri sıralar ve bir süre rahatlar. Lakin halk yeniden şikâyetçi olmaya başlayınca 2. mektubu açar. O mektubun içerisinde ise ‘Kendinden önceki yönetimleri suçla’ yazar. Bir müddet işler böyle gider, lakin halk yine şikâyetçi olunca son mektubu açar ve şu satırları görür, ‘3 mektup da senden sonra gelecek olan için yaz’. Endişemiz şu ki, iktidar görevi devrettiğinde masasının üzerinde 3 mektup bırakıp gitmiş olacak.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER