Anasayfa /  Güncel

S-400'lerin ilk teslimatı yapıldı! İşte o ana ait görseller...

Türkiye'nin Rusya'dan aldığı S-400 Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sisteminin teslimatının ilk sevkiyatı bugün yapıldı. S-400'lerin birinci grup malzemeleri Ankara'da bulunan Mürted Hava Üssü'ne getirildi. İşte Milli Savunma Bakanlığı'nın yayınladığı ilk görüntüler...

Abone ol
Abone ol 12 Temmuz 2019 18:23

ABD'nin olası yaptırımlarına karşı geri adım atmayan Türkiye, S-400 savunma sistemini teslim almaya başladı. Rusya'ya ait uçak, sabah saatlerinde S-400 Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sistemi'nin ilk malzemelerini bu sabah Ankara'nın Kahramankazan İlçesinde bulunan Mürted Hava Meydanı'na getirdi. Sabah saatlerinde inen ilk uçağın alandan ayrılmasının ardından Rusya'ya ait 2 uçak daha art arda aynı alana indi. Uçaklarda bulunan malzemeler indirilerek, teslim alındı. Ardından hangarlara götürüldü.

Krize neden olan S-400'lerin ilk teslimatı yapıldı! İşte herkesin merak ettiği o görüntüler - Sayfa 2

Teslimat devam edecek

Teslimata ilişkin resmi açıklamayı Milli Savunma Bakanlığı yaptı. Açıklamada, "S-400 Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sisteminin birinci grup malzemelerinin Mürted Hava Meydanı/Ankara'ya intikali 12 Temmuz 2019 tarihinden itibaren başlamıştır" denildi. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı da yazılı bir açıklamada yaparak, sisteme ait parçaların teslimatlarının önümüzdeki günlerde devam edileceğini, sistem bütünüyle hazır olduktan sonra ilgili makamların belirleyeceği şekilde kullanımına başlanacağını kaydetti.

Krize neden olan S-400'lerin ilk teslimatı yapıldı! İşte herkesin merak ettiği o görüntüler - Sayfa 3

S-400'ler imha etmek üzere tasarlandı

S-400, savaş uçakları, radar tespit ve kontrol uçakları, keşif uçakları, stratejik ve taktik uçaklar, taktik, operasyonel-taktik balistik füzeler, orta menzilli balistik füzeler, hipersonik hedefler ve diğer gelişmiş hava saldırısı araçlarını imha etmek üzere tasarlandı.

Krize neden olan S-400'lerin ilk teslimatı yapıldı! İşte herkesin merak ettiği o görüntüler - Sayfa 4

40 kilometredeki hedefleri vurabiliyor

S-400, çok uzun menzilli 40N6 model füzeyle 400 kilometre, uzun menzilli 48N6 model füzeyle 250 kilometre, orta menzilli 9M96E2 model füzeyle 120 kilometre ve kısa menzilli 9M96E model füzeyle de 40 kilometredeki hedefleri vurabiliyor.

Krize neden olan S-400'lerin ilk teslimatı yapıldı! İşte herkesin merak ettiği o görüntüler - Sayfa 5

10 saniyeden daha az sürede tepki veriyor

Kısa, orta ve uzun menzillerde füzeleri aynı anda kullanabilen S-400, 600 kilometre uzaklıktaki hedefi algılama özelliğine sahip ve saniyede 4,8 kilometre hızla füze gönderilebiliyor. Sistem, hedefe 10 saniyeden daha az sürede tepki veriyor.


Yorumlar