Anasayfa /  Dünya

Rusya'nın Ukrana'yı işgalinin üçüncü günü...

Rusya, Ukrayna'ya savaşı 3 gün önce sabah saatlerinde başlattı. Rus güçleri, Ukrayna topraklarında adım adım ilerlerken ülke genelinde bomba sesleri yükselmeye devam ediyor. Rus askeri güçleri Ukrayna'nın başkenti Kiev'i kuşattı.

Abone ol
Abone ol 26 Şubat 2022 09:27

Kiev'in yanı sıra Harkov, Kramatorsk, Mariupol, Mıkolayiv ve Odessa kentlerinde art arda patlamalar yaşandı. Ülkenin farklı bölgelerinde Rus güçleriyle Ukrayna askerleri arasında çatışmalar gün boyu devam ederken, askeri müdahalenin faturası ağırlaşıyor.

Rusya BMGK'daki kınama oylamasını veto etti. Çin çekimser kaldı, 11 üye kınama tasarısının lehinde oy kullandı.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy "Kaderimiz bu gece belli olacak. Kiev'in düşmemesi gerekiyor" dedi.

Kanada Başbakanı Justin Trudeau "Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Dışişleri Bakanı Lavrov'a yaptırım uygulayacağız" dedi.

İsrail medyası, Zelenskiy'nin İsrail Başbakanı Naftali Bennett'ten Ukrayna ile Rusya arasındaki müzakerelerde arabulucu olmasını talep ettiğini yazdı.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şöyle dedi:

50 binden fazla Ukraynalı 48 saatten kısa bir süre içerisinde -çoğunluğu Polonya ve Moldova’ya- ülkelerini terk etti.

Birçok Ukraynalı da sınırlara doğru ilerliyor. Sınırlarını açık tutan ve Ukraynalı mültecileri karşılayan ülke hükümetlerine ve insanlarına yürekten teşekkür ediyorum.

İşte o paylaşım:

AVRUPA YENİ BİR GÖÇ DALGASINA HAZIRLANIYOR

Ukrayna'nın komşuları, Rus işgali sonrası bu ülkeden büyük bir göç dalgasına hazırlanıyor. Rus hava saldırılarının başlamasından sonra çok sayıda kişi başkent Kiev'i terk etti. Birçok kentte yollar kapanırken bazı kişilerin yürüyerek Polonya ve Macaristan'a geçtikleri görüldü.

Birlemiş Milletler Mülteciler Örgütü işgalin siviller üzerinde ağır sonuçları olacağı uyarısında bulundu. Komşu ülkeler 44 milyon nüfuslu Ukrayna'dan mülteci kabul edeceklerini açıkladı.

Polonya yaralı Ukraynalılar için 120 hastaneden oluşan bir liste oluştururken sınırda göçmen kabul merkezleri kurdu. Polonya İçişleri Bakanı Mariusz Kaminski, bir “göçmen dalgasına” hazır olduklarını söyledi.

“ÇOK BÜYÜK SAYILAR BEKLİYORUZ”

Ukrayna'nın güney komşusu Moldova, 2-3 bin kişinin geçtiği belirtiliyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Örgütü'nün bölge temsilcisi Roland Schilling, “Çok büyük sayılar bekliyoruz” demişti.

Slovakya ve Macaristan, olası göçmen akını için sınıra takviye birlikler gönderdi. Almanya, göçmen kabul eden Doğu Avrupa ülkelerine destek vereceğini duyurdu. Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser her ‘senaryoya hazır olduklarını' söylemişti.

Alman basını Ukrayna'dan Avrupa Birliği'ne 200 bin ile bir milyon arasında Ukraynalının gelebileceğine ilişkin tahminler paylaştı.

Etiketler rusya ukrayna mülteci
Yorumlar