Anasayfa /  Güncel

Prof. Dr.Ahmet Ercan'dan korkutan İstanbul depremi açıklaması !

Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, beklenen büyük İstanbul depreminin 2045’ten sonra yaşanacağını belirtirken büyük depremlerin 3 yıl boyunca peş peşe yaşanacağını belirtti. Ercan, "Depremler İstanbul'da olduktan sonra 3 yıl gitmeyecek." şeklinde konuştu.

Abone ol
Abone ol 12 Şubat 2021 16:33

CNN Türk’te yer alan habere göre, Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, büyük İstanbul depreminin tarihi ve ne kadar süreceğini açıkladı.

“Marmara'nın gergin olmadığını 1999 yılından beri söylüyorum.” diyerek depremlerin 2045 sonrası yaşanacağına dikkat çeken Ercan, “Depremler İstanbul'da olduktan sonra 3 yıl gitmeyecek, sürekli büyük artçılar göreceğiz, keza Tekirdağ'da da öyle.” şeklinde konuştu.

İşte Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan'ın açıklamalarından öne çıkanlar;

"1999'da olan Gölcük Depremi'nde yaklaşık 132 atom bombası gücünde bir gerginlik boşaldı ve Marmara'nın gerginliğinin çoğunu boşalttı. Daha sonra Düzce depremi oldu. Dolayısıyla bu bölge rahatladı.

22 yıldır deprem için erken diye söylüyorum ama bunun bir bilimsel kalkış noktası var. Uyarı yapmak gerekirse 2035'ten sonra zilleri çalmak gerekiyor. En riskli yıllar 2045'ten sonra başlar ancak algoritma şunu gösterdi ki; depremin gecikme olasılığı da var.

Depremler İstanbul'da olduktan sonra 3 yıl gitmeyecek, sürekli büyük artçılar göreceğiz, keza Tekirdağ'da da öyle."

Yorumlar