Anasayfa /  Foto Galeri

Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci: Aşının yeni versiyonu 100 günde hazır!

Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci Fransız Les Echos gazetesine açıklamalarda bulundu. Corona virüsün endişe veren ve ilk kez Hindistan’da ortaya çıkan Delta varyantına karşı üçüncü doz aşı uygulaması bir süredir dünyanın gündeminde yer alıyor. Pfizer/BioNTech aşısını geliştiren Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci, üçüncü doz aşıya ilişkin, "Eğer gerekli görülürse, mrNA tekniğimiz 100 gün içinde aşıyı, yeni varyantlara karşı uyarlamamıza izin veriyor".Söz konusu tarih ise...

Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci: Aşının yeni versiyonu 100 günde hazır! - Sayfa 1

Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci: Aşının yeni versiyonu 100 günde hazır!

Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci Fransız Les Echos gazetesine açıklamalarda bulundu. Corona virüsün endişe veren ve ilk kez Hindistan’da ortaya çıkan Delta varyantına karşı üçüncü doz aşı uygulaması bir süredir dünyanın gündeminde yer alıyor. Pfizer/BioNTech aşısını geliştiren Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci, üçüncü doz aşıya ilişkin, "Eğer gerekli görülürse, mrNA tekniğimiz 100 gün içinde aşıyı, yeni varyantlara karşı uyarlamamıza izin veriyor".Söz konusu tarih ise... bu yılın Ekim ayına denk geliyor.

Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci: Aşının yeni versiyonu 100 günde hazır! - Sayfa 2

“AŞININ YENİ VERSİYONU 100 GÜNDE HAZIR”
Özlem Türeci tarafından yapılan açıklamada, bir aşıyı corona virüsün yeni varyantlarına karşı uyarlamanın, mRNA yöntemi kullanıldığı için oldukça kolay olduğu belirtildi. Türeci, "Fikir, orijinal virüsün başak proteininin genetik kodunu aşımızdaki yeni varyantınkiyle değiştirmekten ibaret” dedi.

Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci: Aşının yeni versiyonu 100 günde hazır! - Sayfa 3

Bununla birlikte, Pfizer/BioNTech aşısının yeni versiyonuyla ilgili Ağustos ayında bilimsel bir makale yayınlanacak. Ardından yapılan klinik deneyler, aşının değişen Delta varyantına karşı daha iyi performans göstermesine olanak tanıyacak.

Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci: Aşının yeni versiyonu 100 günde hazır! - Sayfa 4

ÜÇÜNCÜ DOZ AÇIKLAMASI
Şahin, “Yeni aşıya gerçekten ihtiyaç duyulursa, 100 gün içinde geliştirilmesine olanak tanıyan kanıtlanmış bir yöntemimiz var” diye ekledi. Türeci, şu an için Delta varyantı gibi yeni türlerin ortaya çıkmasıyla, muhtemelen üçüncü bir doz aşının yapılmasının gerekli olabileceğini belirtti.