Anasayfa /  Foto Galeri

Prof. Dr. Ceyhan açıkladı! Bu ilaçları kullananlar koronavirüs risk grubunda

Dünyayı kasıp kavuran yeni tip koronavirüs şu ana kadar 9 milyona yakın kişiye bulaştı. Damlacıklar yoluyla bulaşan koronavirüs akciğerlere inerek kişinin nefes almasını engelliyor. Dünya koronavirüs ile savaşırken gelen bir son dakika bilgisi duyanları şoke etti. Prof. Dr. Mehmet Ceyhan bazı ilaçları kullanan kişilerin koronavirüs risk grubunda olduğunu söyledi. İşte Prof. Dr. Mehmet Ceyhan'dan flaş açıklamalar...

Prof. Dr. Ceyhan açıkladı! Bu ilaçları kullananlar koronavirüs risk grubunda - Sayfa 1

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, koronavirüs salgınında risk grubunda olan kronik hastalıklara ilişkin Ceyhan, 60 yaş ve üstünün koronavirüs risk grubunda olduğunu anımsatarak, hastalıklar açısında grip ve zatürredekine benzer risk gruplarının olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Ceyhan açıkladı! Bu ilaçları kullananlar koronavirüs risk grubunda - Sayfa 2

Ceyhan, "Koronavirüste kontrolsüz hipertansiyonun ciddi bir risk faktörü olduğu ortaya çıktı. Diğer hastalıklarda böyle bir durum yoktu. Kronik kalp hastalıkları, kronik akciğer hastalığı, şeker hastalığı, kronik karaciğer hastalığı, kronik böbrek hastalığı risk oluşturuyor. Bunlarda bağışıklık sistemi ciddi derecede etkileniyor ve az çalışıyor. Kanserli hastalar, kanser nedeniyle tedavi alanlar, başka nedenle bağışıklığı etkileyen ilaç alanlar risk grubunda. Bunlar eğer bağışıklığı azaltan bir ilaç kullanıyorsalar risk grubundalar, kullanmıyorlarsa risk grubunda değiller.

Prof. Dr. Ceyhan açıkladı! Bu ilaçları kullananlar koronavirüs risk grubunda - Sayfa 3

"Kortizonlu ilaçlar kullanıyorlarsa onlar risk grubunda. Bağışıklığı baskılayan ilaçları alanlar da risk grubunda. Astım var çok sorulan; bu hastalıkta astım gripteki gibi ağır risk grubunda değil. 30 yaşında bu hastalıklardan birini taşıyanın riski ile 70 yaşında olup bu hastalıklardan birini taşıyanın riski aynı değil. Hem yaş hem hastalık bir araya gelince risk daha da yükseliyor" diye konuştu.

Prof. Dr. Ceyhan açıkladı! Bu ilaçları kullananlar koronavirüs risk grubunda - Sayfa 4

'BİRİNCİ DALGA BİTMEDEN İKİNCİ DALGA BAŞLAMAZ'
Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) sonbaharda ikinci dalganın başlayabileceği yönündeki açıklamasını değerlendiren Prof. Dr. Ceyhan, "Birinci dalga bitecek ki ondan sonra bir ikinci dalgadan söz edebilesiniz. DSÖ tabiri yanlış kullanıyor. Dünya henüz daha birinci dalga ile boğuşuyor. Henüz daha birinci dalgayı bitirmiş bir ülke yok. Yeni Zelanda kutlama yaptı 'bitti' diye, vakalar çıkmaya başladı. Bunlar ikinci dalga değil, birinci dalganın dalgalanmaları. Bu salgınlarda düz çizgiler olmaz hep dalgalanarak seyreder. Biz de birinci dalganın bu azalmadan sonraki bir direnç ile karşılaştık, binler civarında bir rakam ile dağın eteğini yaşıyoruz. İnemedik daha aşağıya.