Anasayfa /  Sağlık

Prof. Dr. Canan Karatay'dan uzun yaşam formülü! Uzun yıllar aşamak isteyen bunları yesin...

Sağlıklı yaşam ile ilgili açıklamalarıyla ünlü Prof. Dr. Canan Karatay, bu sefer de uzun yaşamanın sırrını açıkladı.

Abone ol
Abone ol 14 Eylül 2022 22:34

Prof. Dr. Canan Karatay’ın, her açıklaması oldukça ilgi çekiyor. Yaşam kalitesini artırmaktan diyete birçok öneride bulunan Canan Karatay bu sefer de uzun yaşamın püf noktalarını açıkladı.

Uzun yaşamın sırrı bu besinlerde!

Hamsi kızartmasını hayatınızdan çıkartın: Karadeniz insanı bol bol hamsi yiyor ama hamsiyi kızartmamalısınız. Kızartmayın deyince bana kızıyorlar ama kızartınca sağlık için tehlikeli oluyor. Kızartma kanserojendir, tehlikedir.

Bol bol fındık yiyin: Fındık, çay çok önemli. Bol bol fındık tüketip çay içebilirsiniz. Fındık, fıstık, çıtır çıtır, hem kan yapar, hem ısıtır. Fındık doğanın hem mineral, vitamin, karbonhidrat, omega3 deposudur.

Bol çay: Bol bol çay içeceksiniz. Şekersiz olmak kaydı ile. Bol bol çay içebilirsiniz. Çay dinç tutar. En güçlü antioksidan vardır içerisinde. Onun için bol bol içmenizde fayda vardır. Çay da kahve de öneriyorum.

Kavurmayı kuyruk yağı ile tüketin: Kavurmayı yağı ile beraber yemelisiniz. Kuyruk yağı ile birlikte yenmeli. O zaman dinç olur, dağlara çıkar inersiniz. Yumurta sarı ile beraber bol köy yağı ile beraber yenecek. Kavurmada kuyruk yağı ile beraber yenecek. Bu Anadolu'da adettir, kuyruk yağını eritip içerler ve de 90-95 yaşına kadar yaşarlar.

Tereyağı yiyin: 'Yağ dokunuyor kalp hastalığı yapıyor' deniyor. Hangi yağ? Trans yağlar ya da margarin dediğimiz yağlar tehlikelidir. Yoksa senelerdir asırlardır yediğimiz köy tereyağları neden tehlikeli olsun. Evvel yoktu, rivayet yeni çıktı.

Yorumlar