Swap nedir? BDDK swap işlemlerine sınır getirdi!

Dolar , Euro ve Çeyrek altın fiyatlarındaki rekor artış sonrası Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'ndan (BDDK) swap işlemlerine sınırlama getirdi! Swap nedir işlemleri nasıl yapılır ? Swap nedir?

Swap nedir? BDDK swap işlemlerine sınır getirdi!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'ndan ( BDDK), yapılan açıklama;

''Bankaların yurtdışı yerleşiklerle yaptıkları bir bacağı döviz diğer bacağı TL olan para swaplarından, işlemin başlangıç tarihinde spotta yurtiçi bankaların TL verip döviz aldıkları swap işlemleri ile yine bu mahiyetteki swap benzeri (spot + vadeli döviz işlemi) işlemler toplamı bankaların en son hesapladıkları yasal özkaynaklarının %50’sini geçemeyecek olup, bu minvalde mevcut aşımlar giderilinceye kadar yeni bir işlem yapılamayacak ve bu mahiyetteki vadesi gelen işlemler yenilenemeyecektir. Söz konusu oran günlük olarak solo ve konsolide bazda hesaplanacaktır.''

SWAP NEDİR?

Basit tanımıyla takas alamına gelen swap işlemi Türkiye’de döviz almak isteyenlerin TL borçlanarak bunu gerçekleştirmesini sağlayan bir bankacılık işlemidir. BDDK’nın bu işleme bankaların özkaynakları nispetinde sınırlama getirmesi keyfi hatta spekülatif amaçlı işlemlerin önüne geçmek için alınmış bir karar olarak değerlendirilebilir. Zira bu sınırlama ile yabancı yatırımcının TL’ye ulaşma maliyetleri yükselecek bir anlamda döviz alma ve fiyat farklarından para kazanma iştahları sınırlanacaktır.

Güncelleme Tarihi: 13 Ağustos 2018, 01:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER