Anasayfa /  Foto Galeri

Özel sektörde çalışanların gözü bu haberde! İşte ortalama maaş zammı

Tüm çalışanlar yeni yılla birlikte ne kadar zam alacaklarını merak ediyor. Yapılacak zam ile birlikte alınan maaşlarda önemli artışlar yaşanacak. Yüzde 17 zam yapılacağı ortaya çıktı. işte tüm ayrıntılar...

Özel sektörde çalışanların gözü bu haberde! İşte ortalama maaş zammı - Sayfa 1

Dünya genelinde 33 ülkede faaliyet gösteren Endeavor Derneği ile uluslararası danışmanlık şirketi Talentmelon’ın ortaklaşa hazırladığı Girişimci Şirketlere Özel Ücret ve Yan Haklar Raporu yayımlandı. Türkiye’nin önde gelen 46 şirketi ile 3 binin üzerindeki çalışandan alınan veriler üzerinden yapılan araştırma, pandemiyi gerekçe gösterip çalışanlarının maaşını zam yapmamayı planlayan, hatta işçi çıkarmayı düşünen şirketlerin aksine, girişimci şirketlerin çoğunun işçi çıkarmama ve zam yapma yönünde hazırlık yaptığını ortaya koydu.

Özel sektörde çalışanların gözü bu haberde! İşte ortalama maaş zammı - Sayfa 2

ENFLASYONUN ÜSTÜNE
 
Rapor sonuçlarına göre, pandemiye rağmen şirketler 2021’de çalışanlarına yatırım yapmayı sürdürecek. Katılımcı şirketlerin yüzde 92’si 2021 yılı için maaş artışı planlarken, zam yapacak şirketlerin de yüzde 86’sı maaşlarda enflasyonun üzerinde artış hedefliyor.
Araştırmaya katılan şirketlerin, önümüzdeki yıl çalışanlarına ortalama yüzde 17 oranında zam yapacakları da belirlendi.

Özel sektörde çalışanların gözü bu haberde! İşte ortalama maaş zammı - Sayfa 3

İŞTEN ATMA SON ÇARE
 
Şirketler, çalışanlarını işten çıkarma ya da maaşlarını düşürme seçeneğini ‘son çare’ olarak düşünüyor. Araştırmaya katılan 46 şirketten sadece 6’sı maaşlara belirli bir dönem için kesinti uyguladığını, bir şirket ise belirsiz bir dönem kesinti yaptığını bildirdi. İşten çıkarmak zorunda kalan şirketlerin ise kritik olmayan pozisyonlardaki çalışanlarının işine son verdiği belirtildi.

Özel sektörde çalışanların gözü bu haberde! İşte ortalama maaş zammı - Sayfa 4

UZAKTAN VE ESNEK ÇALIŞMA
 
Araştırmaya katılan şirketlerin yüzde 85’i üretkenliğin salgın öncesi ile aynı ya da daha yüksek olduğunu, yüzde 43’ü pandemi süreci bittikten sonra da çalışanlarının en az yüzde 60’ına uzaktan çalışma seçeneği sunacağını açıkladı. Pandemi döneminde zorunlu olarak uyguladıkları esnek çalışma modelinden memnun kalan şirketlerin esnek çalışmayı kalıcı hale getirmek istediği de tespit edildi. Araştırmaya katılan şirketlerin yüzde 39’u esnek çalışmayı sürekli hale getirmeyi planladıklarını, yüzde 80’den fazlası da ofis alanlarını yeniden gözden geçirme kararı aldıklarını bildirdiler.