Anasayfa /  Foto Galeri

ÖSYM YKS ek tercih kılavuzu! YKS ek tercihler ne zaman? Nasıl yapılır?

YKS tercih sonuçlarının 15 Ağustos Pazartesi günü açıklanmasıyla birlikte yerleşemeyen tüm adaylar dikkatini ek tercih işlemlerine verdi. Üniversite kayıtları sonrasında yapılacak olan YKS ek tercih tarihleri milyonlarca öğrenci tarafındna merakla araştırılıyor. Peki, YKS ek tercih ne zaman, neye göre yapılacak ve kaç tercih hakkı vardır? İşte merak edilen tüm soruların yanıtları...

ÖSYM YKS ek tercih kılavuzu! YKS ek tercihler ne zaman? Nasıl yapılır? - Sayfa 1

Hedefledikleri üniversiteyi bulamayan öğrenciler için açılan 2. ek tercih tarihleri hakkında açıklama ÖSYM'den geldi. 2022-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu ile ayrıntılar kesinleşirken, ek yerleştirmenin nasıl yapılacağına ve ek tercih ücretinin ne kadar olduğu merak konusu oldu. İşte detaylar...

ÖSYM YKS ek tercih kılavuzu! YKS ek tercihler ne zaman? Nasıl yapılır? - Sayfa 2

YKS EK TERCİH NE ZAMAN 2022?

Yükseköğretim Kurumları Sınavı tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından gözler YKS ek tercih tarihlerine çevrildi. Üniversite kayıtları 22 ile 26 Ağustos günleri arasında yapılacak. Bu doğrultuda YKS ek tercihlerinin üniversite kayıtlarının tamamlanmasının ardından başlaması bekleniyor.

ÖSYM YKS ek tercih kılavuzu! YKS ek tercihler ne zaman? Nasıl yapılır? - Sayfa 3

EK YERLEŞTİRME NASIL YAPILACAK?

2022-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu yayınladı. 2022 ÖSYM YKS tercih kılavuzuna göre, ek yerleştirmelerin nasıl yapılacağan ilişkin detaylar paylaşıldı. Yükseköğretim programlarına kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra boş kalan kontenjanlar üniversitelerce ÖSYM’ye bildirilecektir. Yükseköğretim programlarının 2022-YKS sonuçlarına göre yapılan genel yerleştirme sonunda boş kalan veya kaydolmama nedeniyle dolmayan kontenjanlarına ÖSYM tarafından merkezî olarak ek yerleştirme yapılacaktır.

ÖSYM YKS ek tercih kılavuzu! YKS ek tercihler ne zaman? Nasıl yapılır? - Sayfa 4

Merkezî yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilen adaylar, ek yerleştirme için başvuramayacaktır. Ek yerleştirmede; ön lisans ve lisans programlarına merkezî genel yerleştirmedeki en küçük puanlarının altında puanı olan aday yerleştirilmeyecektir. Kesin kayıt sonunda kontenjan açığı kalan programlara ön kayıtla öğrenci alınmayacaktır.