Anasayfa /  Eğitim

ÖSYM ertelenen ALES sınav tarihini duyurdu! ALES sınavı ne zaman, saat kaçta?

Koronavirüs önlemleri nedeniyle yapılamayan ertelenen ALES sınav tarihini duyurdu. Yeni ALES 2021 tarihi ÖSYM tarafından duyuruldu. Geçen yıl 1-12 Ekim'de başvuruları alınan sınav, belirtilen tarihte 81 ilde ve 88 sınav merkezinde gerçekleştirilecek. Peki, ALES sınavı ne zaman 2021?

Abone ol
Abone ol 19 Şubat 2021 14:08

Koronavirüs önlemleri nedeniyle yapılamayan ertelenen ALES sınav tarihini duyurdu. Yeni ALES 2021 tarihi ÖSYM tarafından duyuruldu. Geçen yıl 1-12 Ekim'de başvuruları alınan sınav, belirtilen tarihte 81 ilde ve 88 sınav merkezinde gerçekleştirilecek. Peki, ALES sınavı ne zaman 2021? İşte detaylar...

Koronavirüsü nedeniyle ÖSYM bazı sınavların ertelendiğini açıklamıştı. Son güncelleme ile ALES sınavı tarihi belirlendi. 

ÖSYM, Covid-19 salgınına karşı sınav tedbirleri alacak. Bu kapsamda, sınav binalarının detaylı temizliği yapılacak ve dezenfekte edilecek. 

Covid-19 önlemleri kapsamında adaylara sınav binası girişlerinde görevliler tarafından maske ve dezenfektan dağıtılacak.

 İsteyen adaylar, dezenfektanlarını yanlarında getirebilecek. Sınav görevlilerine de maske ve dezenfektanla lateks eldiven dağıtılacak. Adaylar ve görevliler kendi maske ve/veya siperlikleri ile de gelebilecek.

Covid-19 durumu olan adaylar, sınav merkezlerinde hazırlanan ayrı salonlarda sınava alınacak. Sınav görevlileri ve adayların Kovid-19 durumları, HES kodları aracılığıyla takip edilecek. Okul bahçelerindeki yığılmayı önlemek ve sosyal mesafeyi korumak için, adaylar ve sınav görevlileri dışında hiç kimse okul bahçelerine alınmayacak. Adaylar, sınav binalarına girişte ve sınav bitiminde binadan çıkışta, sosyal mesafenin korunması için sınav görevlileri tarafından yönlendirilecek.

ALES SINAVI NE ZAMAN, SAAT KAÇTA?

Gelen bir son dakika haberine göre, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM) yeni tip koronavirüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında 2021 yılına ertelenen Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (2020- ALES/2) bu hafta sonu yani 21 Şubat 2021 tarihinde düzenlenecek.

ALES/2'de adaylara 100 sorudan oluşan sayısal ve sözel testler uygulanacak ve 150 dakika süre verilecek. Adayların sınav saatinden en az 1 saat 15 dakika önce sınav yerlerinde hazır bulunmaları gerekiyor. Adaylar saat 10.00'dan sonra sınav binalarına alınmayacak.

 

Yorumlar