Anasayfa /  Eğitim

ÖSYM duyurdu! YKS tercih sonuçları açıklandı... YKS tercih sonuçları sorgulama ekranı

Milyonlarca üniversite adaylarının günlerdir beklediği heyecanlı bekleyiş son buldu. ÖSYM YKS tercih sonuçları sorgulama ekranının erişime açıldığını belirtti. İşte 2022 YKS tercih sonuçları ÖSYM sorgulama ekranı...

Abone ol
Abone ol 15 Ağustos 2022 13:45

Milyonlarca üniversite adaylarının günlerdir beklediği heyecanlı bekleyiş son buldu. ÖSYM YKS tercih sonuçları sorgulama ekranının erişime açıldığını belirtti. İşte 2022 YKS tercih sonuçları ÖSYM sorgulama ekranı...

2022 YKS yerleştirme sonuçları açıklandı.YKS tercih sonuçları için ÖSYM yaptığı açıklamada, aşağıdaki bağlantı aracılığıyla TC kimlik numarası ve şifre ile sorgulama yapabilirsiniz.

YKS TERCİH SONUCU SORGULAMA EKRANI İÇİN TIKLAYINIZ.

YKS EK TERCİH NE ZAMAN?

ÖSYM tarafından yayımlanan tercih kılavuzuna göre; ilk tercihinde önlisans ve lisans bölümlerinin herhangi birine yerleşemeyen adaylar YKS tercih sonuçlarının ardından boş kalan kontenjanlara yerleştirilmek üzere başvuruda bulunabilecekler. YKS ek tercih tarihi hakkında henüz net bir tarih belirtilmedi.

YERLEŞTİRME HANGİ PUANA GÖRE YAPILACAK?

Sınav puanı hesaplanan tüm adaylar için ortaöğretim başarı puanı eklenerek yerleştirme puanı hesaplandı. Adaylar, önceki yıllarda olduğu gibi sınav puanına ortaöğretim başarı puanı eklenerek oluşacak yerleştirme puanıyla puan üstünlüğüne göre yerleştirilecek.

EK YERLEŞTİRME YAPILIR MI?

Yükseköğretim programlarına kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra boş kalan kontenjanlar üniversitelerce ÖSYM'ye bildirilecek. Yükseköğretim programlarının 2022-YKS sonuçlarına göre yapılan genel yerleştirme sonunda boş kalan veya kaydolmama nedeniyle dolmayan kontenjanlarına ÖSYM tarafından merkezi olarak ek yerleştirme yapılacak. Merkezi yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilen adaylar, ek yerleştirme için başvuramayacak.

ÜNİVERSİTE KAYITLARI NE ZAMAN?

YKS tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından öğrenciler puan ve başarı sıralamalarına göre üniversiteye kayıt hakkı kazanacaklar. İyi bir üniversite hayaliyle sınava giren milyonlarca öğrenci, kayıt işlemlerini 22-26 Ağustos 2022 günleri arasında tamamlayacak. Elektronik üniversite kayıtları ise 22-24 Ağustos 2022 tarihleri arasında alınacak.

ÜNİVERSİTE E-KAYIT EKRANI İÇİN TIKLAYINIZ.

 

Yorumlar