Anasayfa /  Dünya

Omicron varyantına karşı etkili müthiş bulgu!

Güney Afrika'da tespit edildikten sonra Dünya Sağlık Örgütü tarafından Omicron varyantı olarak da bilinen mutasyona uğramış corona virüsü ile ilgili dikkat çekici bir açıklama geldi.

Abone ol
Abone ol 03 Aralık 2021 17:24

İngiltere merkezli ilaç şirketi GlaxoSmithKline, Covid-19’a karşı geliştirdikleri ilacın Omicron varyantına karşı da etkili olduğunu duyurdu.

Şirket yapılan testlerin ilk sonuçlarını kamuoyu ile paylaşarak sotrovimab isimli ilacın Omicron varyantına karşı da etkili olduğunu açıkladı. Şirket, ilacın Omicron mutasyonuna karşı bağışıklık direnci sağladığını da aktardı.

“MUTASYONA UĞRAMA İHTİMALİ ÜZERİNDE DÜŞÜNÜLDÜ”

İngiliz şirketin CEO’su George Scangos, “Sotrovimab virüsün mutasyona uğrama ihtimali düşünülere geliştirilmişti. Bu hipotezimiz tekrar tekrar kanıtlanmış oldu” dedi.

İLACA İNGİLTERE’DEN ONAY GELDİ

Öte yandan İngiliz ilaç denetleme kuruluşu MHRA da bugün ilaca acil kullanım onayı verildiğini duyurdu.

İngiltere İlaç ve Sağlık Ürünleri Düzenleme Kurumu (MHRA), Covid-19 nedeniyle hastaneye yatış ve ölüm oranlarını yüzde 79 oranında azalttığı tespit edilen yeni bir antikor tedavisi olan Sotrovimab’a onay verdi.

Yapılan açıklamada hafif ve orta şiddetli Covid-19 hastaları üzerinde yapılan incelemeler sonucunda ilacın hastaneye yatış ve ölüm riskini azaltmasından dolayı bu ilaca onay verildiği belirtildi.

    

Etiketler Omicron aşı
Yorumlar