Anasayfa /  Güncel

Omicron varyantı için kargo uyarısı: Paketleri...

Koronavirüs salgınının ilk çıktığı ülke olan Çin’de hükümetten vatandaşlarına dikkat çekici bir Omicron varyantı uyarısı geldi…

Abone ol
Abone ol 17 Ocak 2022 17:20

Çin yönetimi, vatandaşlarına bir uyarıda bulunarak yurt dışından gelen kargo, mektup ve paketlere temkinli yaklaşılması gerektiği konusunda çağrıda bulundu. Yetkililer, Covid-19 ve Omicron varyantının ülke dışındaki paketler aracılığıyla bulaşabileceğini öne sürdü.

Yetkililer paketlerin eldivenle açılması gerektiğini duyururken, paketlerle açık alanda temas edilmesi gerektiğinin de altını çizdi. Omicron varyantının ülke dışından gelen paketler aracılığıyla bulaşabileceğini söyleyen Çinli yetkililer yeni bir tartışmayı da alevlendirdi.

ABD merkezli medya kuruluşu Business Insider’a konuşan bilim insanları ve yetkililer Çinli yetkililerin çağrıların yersiz olduğunu açıkladı.

Henüz kesin bir etkisi yok

Önceki corona virüsü varyantlarına göre daha bulaşıcı olan Omicron varyantının kutu, paket ya da yüzeylerden bulaşma ihtimali üzerinde bir araştırma yapılmadığını açıklayan uzmanlar, önceki virüslerde bu tür bir durumun olmadığını dile getirdi.

BBC’nin Çin muhabiri Robin Brant, Pekin yönetiminin, vatandaşlarına “yurt dışından ürün sipariş etmeyin. Paketleri açık alanda eldiven ve maske takarak açın” uyarısında bulunduğunu aktardı.

Çin önde gelen medya kuruluşlarından South China Morning Post ise Çin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nin insanlara uyarıda bulunduğunu aktardı.

Gazete kurumun vatandaşlarına, “Yurt dışından mümkün olduğu kadar az sipariş verin ve yüksek riskli ülkelerden gelen paket ve mektupları maske ve eldiven takarak açın” uyarısında bulunduğunu duyurdu.

 

 

Etiketler Omicron Kargo
Yorumlar