Anasayfa /  Foto Galeri

Omicron PCR testi nasıl alınmalı? Ağızdan mı,? burundan mı?

PCR testleri koronavirüsün tespit edilmesinde kullanılan en önemli araç. Fakat söz konusu Omicron olunca, PCR testlerinde de virüsü saptamak güçleşiyor. Şu an Türkiye’de hem boğazdan hem de burundan PCR alınıyor. Bazı hastaneler sadece burundan test alıyor. Peki ağızndan alınan PCR testi örnekleri mi burundan alınan PCR testi örnekleri mi Omicron'un tespitinde daha etkili? Omicron için en doğru sonucu hangi test veriyor? İşte yapılan araştırmanın sonucu...

Omicron PCR testi nasıl alınmalı? Ağızdan mı,? burundan mı? - Sayfa 1

Koronavirüsün Omicron varyantına yakalananların sayısı tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de artıyor. Bununla beraber PCR testindeki kurallarda değişiklik olup olmayacağı da tartışılıyor. En son Güney Afrika’da yapılan bir araştırma PCR testleriyle ilgili önemli bir sonucu ortaya çıkardı. Araştırmada burundan alınan örneklerin Omicron’un tespiti için en iyi yol olmadığı saptandı. Peki Omicron için PCR test örneklerinde değişiklik mi yapmak gerekiyor? En doğru sonucu hangi test veriyor?

Omicron PCR testi nasıl alınmalı? Ağızdan mı,? burundan mı? - Sayfa 2

PCR testleri, toplumun büyük kısmının hızlı ve güvenli olarak taranmasında, kişilerde herhangi bir virüs genetik materyali olup olmadığının tespit edilmesinde kullanılan en önemli araç.

Bu test sayesinde kişilerden alınan örnekler, laboratuvarlara gönderilerek enfeksiyonun hangi varyanttan kaynaklandığı belirleniyor. Fakat söz konusu Omicron olunca, PCR testlerinde de virüsü saptamak güçleşiyor. Çünkü Omicron varyantı, hiç görülmeyen farklı mutasyonların yanı sıra daha önce görülen mutasyonları da içeriyor.

Omicron PCR testi nasıl alınmalı? Ağızdan mı,? burundan mı? - Sayfa 3

Son zamanlarda da pozitif olduğunu öğrenip bir gün sonra yeniden test yaptırdığında negatif sonucun çıktığını öğrenenlerin sayısında bir hayli artış var. Durum böyle olunca akla ‘Omicronla birlikte PCR testi ile virüsü tespit etmek daha mı zor oldu?’ sorusu geliyor.

Aslında bu soru üzerinden Güney Afrika’da Cape Town Üniversitesi'ndeki bilim insanları, uzun süredir çalışmalar yapıyordu. Aralık ayının sonunda ise çalışmaya dair önemli bilgiler paylaştılar.

Çalışmayı yürüten uzmanlar, Omicron'un dâhil olduğu PCR analizlerinde tükürük örneklerinin, nazal sürüntülerle yani burundan toplananlara kıyasla daha doğru sonuçlar verdiğini ortaya çıkardılar. Bulgular, Ağustos ayından Aralık ayı boyunca Cape Town’daki Groote Schuur hastanesinde test edilen 382 hastanın analizinden elde edildi.

Omicron PCR testi nasıl alınmalı? Ağızdan mı,? burundan mı? - Sayfa 4

TÜKÜRÜK NUMUNELERİ YÜZDE 100 SONUÇ VERDİ

Tüm hastalardan PCR analizi için hem tükürük hem de burundan örnekler alındı. Delta varyantı için, her bir örnekleme yöntemi için pozitif yüzde uyuşması tükürük için yüzde 71, nazal sürüntüler için yüzde 100 olduğu sonucu ortaya çıktı. Ancak, durum Omicron ile tersine döndü. Tükürük numuneleri yüzde 100, nazal sürüntülerden elde edilen bulgu sonucu ise yüzde 86 olarak açıklandı.

Araştırmayı yürüten yazarların ortak açıklamasında, virüsün keşfedilmesinden bu yana Covid-19 taraması ve teşhisi için standart nazal sürüntüler olduğunu ancak bunun Omicron'un baskın olduğu bir pandemik ortamda artık uygun olmayabileceği sonucunun ortaya çıktığı vurgulanıyor