Anasayfa /  Güncel /  Gündem

Ömer Çelik'den önemli İdlib açıklaması !

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik AK Parti MYK sonrası yaptığı açıklamada, İdlib'deki saldırılara ilişkin 'Rusya resmi olarak bilgilendirildi, 54 hedef imha edildi.' şeklinde konuştu.

Abone ol
Abone ol 04 Şubat 2020 19:27

Hükümet sözcüsü Ömer Çelik, gerçekleştirilen MYK toplantısı sonrası açıklama yaptı.

İşte Ömer Çelik'in açıklamalarından satır başları...

-  Sağlık Bakanlığı gereken tedbirleri aldı. Türkiye son derece önemli bir operasyona imza attı. Tamamen insani temelde nerede olursa olsun vatandaşlarına sahip çıkma konusunda vatandaşlarına sahip çıkma konusunda hassasiyeti ortaya konuldu.

- Gelen vatandaşlarda herhangi bir hastalık belirtisi yok. Batı medyasında Çin'deki normal insanların aşağılandığı yayınlar görüyoruz. Bu üzüntü vericidir. Bu gizli bir ırkçılıktır. Türkiye Çin ile dayanışma içinde olduğunu göstermiştir.

- Gündem çerçevesinde 2011'den beri Suriye'de süren iç savaş ile gelişmeler oldu.

- Diplomatik süreçlerin geldiği nokta Soçi mutabakatı oldu. İdlib bölgesi çatışmasızlık bölgesi ilan edildi. Fakat Esad rejimi buna uygun davranmamıştır. Sistematik saldırılarını sürdürmüştür.  Türkiye Astana'ya uygun olarak garantör ülke olarak üzerine düşeni yapmıştır.

- Rus tarafına birden çok gere askeri hareketimiz konusunda bilgi verilmiştir. Resmi olarak 2 defa bilgilendirme yapıldı. 8 şehit, 13 yaralımız var. 
TSK cevabı vermiştir. 54 rejim hedefi tamamen imha edildi. Askerlerimize saldırılanlar böyle bertaraf edilmiştir. Bundan sonra Türkiye Soçi ve  Astana sözleşmelerinin ruhuna uygun davranmayı  sürdürmektedir.  

- Yeni bir göç tehlikesinin olduğunu konusunda herkese uyarılarımızı yapıyoruz.

- Avrupa hep Çin ve Rusya'dan gelen tehditlere odaklanmıştı. Şimdi iç krizlerle uğraşıyorlar. Burada kilit kelime reformdur. Reform yapılamadığı için AB, cazibesini yitirmekte ve dağılma gibi bir tehlikeyle karşı karşıya kalmaktadır.  Artık reform yapamayan, krizleri fırsata çeviremeyen AB'nin, birliğini koruması konusunda çok büyük güçlükler söz konusudur. Türkiye ile ilgili olarak AB gerçekten kapsayıcı bir tutum ortaya koysaydı bu sıkıntıları yaşamayacaktı.

- Bugün görünmez Berlin Duvarlarını inşa edenler olduğunu görüyoruz. Umarız Avrupa bu Brexit sürecinden bir ders çıkarır.

- Trump'ın açıkladığı 'Yüzyılın Planı' bir işgal planıdır. Kabul edilemez. Bu plana ilk tepki koyan ülke Türkiye'dir.  Genel tepki bu planın müzakere edilsin yönünde orta yolcu bir tavırdı. Türkiye'nin tavrının ardından daha net tavırlar gelmeye başladı. İki devletli bir çözüm olmalıdır. Bunun da uluslararası anlaşmalarla teminatı yapılmış şekilde ilerlemesi gerekir.  Arap Birliği'nin bir reddi oldu. Sağ duyulu bir karar aldılar. 

- Filistin halkının meşru haklarının sayılmadığı bir planı kabul etmemiş mümkün değildir. Barış planı dedikleri şey İsrail'deki aşırı sağcıların istediklerinin yerine getirilmesidir.  


 - ABD bu planı ortaya koyarak tarafsızlığını kaybetmiştir.

- Bir tartışma yürüyor. FETÖ Türkiye'nin en büyük tehdit kabul ettiği bir örgüt. Bu örgütle her alanda mücadele devam etmektedir. 

- FETÖ'nün siyasi ayağı var mıdır yok mudur tartışması devam ediyor. Elinde bilgi belge olan varsa bu araştırılsın. Şunu bunu suçlamak bu mücadeleyi sulandırmaktan başka bir işe yaramaz. Aslında  bu tutum FETÖ'nün temizlenmesine mi hizmet etmektedir başka bir şeye mi? Kim ki yüce Meclis'i aşağılamaya çalışıyorsa bunun altında iyi niyet yoktur. 

- Türkiye darbelerden çok çektiği için, darbelere zemin yaratan yasal düzenlemelerin mevzuatımızdan çıkarılması en önemli  gündemdi. 
O dönem önerge satır satır okunup tüm partiler tarafından kabul edildi. 

- 30 gibi suçu kapsayan askerlerin yargılanmasının sağlanması bir devrimdir.

SORU - CEVAP

(Rejimin İdlib saldırısı) Rejimin bu bölgeye yaklaşmaması gerekir. Astana'da bu düzenlemede garantör ülke olarak orada bulunmaktadır. Gözlem sahalarının olduğu yere manevra yapılırsa, gereken karşılık verilir. Rusya rejimin saldırganlığını kontrol altına almalıdır.

- Türkiye sivil halkı korumak için orada. CHP burada hassas olmalı. Hükümetin tezine katılmıyorsa bile orjinal bir tez söylesinler. CHP'den bir daha duyarlı ve Ankara'dan bakan bir yaklaşım yapmalarını bekliyoruz.

- Şu an Cumhurbaşkanı Erdoğan - Putin görüşmesi başlıyor olabilir.

Yorumlar