Anasayfa /  Güncel /  Gündem

OHAL ne zaman bitiyor, uzatılacak mı? OHAL ne zaman sona erecek?

Olağanüstü Hal (OHAL) kararının ne zaman sona ereceği, deprem bölgesinde ikamet eden vatandaşlar tarafından araştırılıyor. Kahramanmaraş'ta meydana gelen depremlerin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 10 ilde 3 aylık OHAL ilan edildiğini açıklamıştı. Peki, OHAL ne zaman bitiyor, uzatılacak mı?

Abone ol
Abone ol 04 Mayıs 2023 16:50

 6 Şubat'ta Kahramanmaraş'ta meydana gelen depremlerin ardından cumhurbaşkanı Erdoğan, 10 ilde 3 aylık süreyle OHAL ilan edildiğini açıklamıştı. Mayıs ayında sona ermesi beklenen OHAL kararıyla ilgili, AK Partili Ali İhsan Yavuz'dan yeni açıklama geldi. Peki, OHAL ne zaman bitiyor, uzatılacak mı?

OHAL ne zaman bitiyor?

AK Parti Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, son açıklamasında "OHAL 9 Mayıs'ta bitecek. Ortaya herhangi handikaplar çıkmasın diye önlemler alınmıştı, bir sorun olmayacak" dedi.

Böylece Deprem bölgesinde OHAL kararının 9 Mayıs'ta sona ermesi bekleniyor.

OHAL nedir?

Olağanüstü hâl ya da kısa adıyla OHAL, olağanüstü bir yönetim düzeninin gerekli olduğu doğal afet, tehlikeli salgın hastalık, ekonomik bunalım, kamu düzeni tehlike altına sokan yaygın şiddet vakaları gibi durumlarda başvurulan uygulamadır.

Uluslararası hukuk açısından bakıldığında olağanüstü hâl durumunda özgürlükler ve haklar kısıtlanabilir. Örneğin bir hükûmet bir kişiyi yargılama olmaksızın alıkoyabilir. Kanunlarla belirlenmiş olan, temel özgürlükleri içeren "sınırlanamayan haklar" kapsam dışıdır.

 

Yorumlar