Anasayfa /  Teknoloji

Oğlunun akıllı maske projesini hayata geçirdi

Van'da yerli bir yazılım şirketi tarafından geliştirilen yerli ‘akıllı maske’nin seri üretimi için hazırlıklar tamamlandı.

Abone ol
Abone ol 05 Ekim 2020 15:46

Şirketin genel müdürü Mustafa Çalış,  “Böyle bir modüler yapıya sahip  maske dünyanın hiçbir yerinde yok çünkü bu maske, verileri alıp merkeze iletebiliyor." dedi. Çalış, “Dünyanın birçok yerinde birçok sektöre hitap eden bir maske hazırladık. Bu maske; maden sektörü, kimyasal fabrikalar, itfaiyeler, laboratuvarlar ve hastaneler gibi birçok sektörde de kullanılabilecek yapıya sahip. Fikri oğlum verdi, ben hayata geçirdim” dedi.

Modüler akıllı maske; ağız maskesi, gözlük, dijital ölçer ve nano örtü olmak üzere 4 parçadan oluşuyor. Parçalar bir arada ya da ayrı ayrı kullanılabileceği gibi, numaralı gözlük kullananlar için maskenin gözlük aparatları değiştirilebiliyor. Akıllı maske, önümüzdeki günlerde farklı sektörlerde kullanılmak üzere seri üretime başlayacak. Kömür ve maden ocakları, itfaiyeler, kimyasal fabrikalar, laboratuvarlar, petrol şirketleri ve hastanelerde kullanılabilecek. Ateş nabız tansiyon atılan adım ortamdaki zehirli gazı ölçerek kurulan internet ağıyla merkeze bilgi verebilecek.

Şirketin Genel Müdürü Mustafa Çalış,  “Dünyada ilk defa modüler yapıya sahip akıllı maskeyi biz tasarladık. Mayıs ayında biz bu maskemizin patentini aldık. 31 Mart’ta Van Teknokent'de ürünün Sanayi Bakanlığı’na proje girişini gerçekleştirdik. Projemiz 6 aylık bir süreç sonunda seri üretim haline gelmiş durumda. Dünyanın birçok yerinde birçok sektöre hitap eden bir maskedir. Bu maske; maden sektörü, kimyasal fabrikalar, itfaiyeler, laboratuvarlar ve hastaneler gibi birçok sektörde de kullanılabilecek yapıya sahip” diye konuştu.

Şirketin Genel Müdürü Mustafa Çalış’ın 11 yaşındaki oğlu Muhammed Emin Çalış ise, “Babama ‘Alnımızda mutluluğumuzu ölçen akıllı bir maske olsun’ dedim. Babama fikir verdim. Babamda onu maske olarak yaptı. İlk önce aklıma mutluluk geldi. Sonradan aklıma onlar geldi. Sonra babamla birlikte onu geliştirdik. Projede benim de emeğim var. Ben söyledim, babam hayata geçirdi” şeklinde konuştu.

Yorumlar