Anasayfa /  Güncel

Nur Sürer ödülünü Ali İsmail Korkmaz'a adadı

Bu yıl 21. kez düzenlenen Eskişehir Film Festivali'nin açılış törenine Camdaki Kız dizisinin usta oyuncusu Nur Sürer'in sözleri damga vurdu. Nur Sürer aldığı ödülü Eskişehir'de Gezi Parkı eylemlerinden dönerken saldırı sonucu 19 yaşında hayatını kaybeden Ali İsmail Korkmaz'a adadı.

Abone ol
Abone ol 03 Aralık 2021 21:16

Bu yıl 21. kez düzenlenen Eskişehir Film Festivali'nin açılış töreni gerçekleşti. Camdaki Kız dizisinin usta oyuncusu Nur Sürer festivalde, Sinema Onur Ödülü'ne layık görüldü.

 Sürer, ödülünü 2013 yılında Taksim Gezi Parkı protestolarına destek amacıyla katıldığı yürüyüşten dönerken karşıt görüşlü gruplar tarafından darp edilerek öldürülen 19 yaşındaki üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz adına aldı.

 "ALİ İSMAİL İÇİN ALIYORUM"

Sürer ödül töreninde kısa bir konuşma yaptı, "bu ödülü bu şehrin karanlık sokaklarında sinsice öldürulen Ali İsmail Korkmaz için alıyorum" dedi.

 NUR SÜRER KİMDİR?

Nur Sürer, 21 Haziran 1954 tarihinde Bursa'da Rabia- Ahmet Sürer çiftinin kızı olarak dünyaya gelmiştir.

Eğitimini Bursa Anadolu Kız Lisesi'nde tamamlayan Sürer, Erden Kıral'ın Bereketli Topraklar Üzerinde filmi ile sinema hayatına adım atmıştır. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde iki kez "En İyi Kadın Oyuncu" ödülü kazanmıştır.


Bugüne kadar kırktan fazla filmde ve televizyon dizilerinde oynamıştır. İlk uluslararası çalışması 1984 yılındaki Ayna adlı film olmuştur. Bu filmi 1991 yılında "En İyi Yabancı Film" dalında Oscar Ödülü kazanan Umuda Yolculuk (1990), Dunkle Schatten der Angst (1993) ve Yara (1998) izlemiştir.

İlk evliliğini 1981 yılında Bülent Kayabaş ile yapmıştır. Çift, 1994 yılında boşanmıştır. Nur Sürer'in bu evliliğinden Ümit Kayabaş adında çocuğu vardır. Ardından 16 Haziran Hareketi adlı silahlı sol örgütün lideri olduğu gerekçesiyle müebbet hapse mahkûm edilen Sarp Kuray ile evlenmiştir.

Kadın hakları ile yakından ilgili olan Sürer, politik duruşuyla da bilinmektedir. 2007'de İstanbul'da gerçekleşen 1 Mayıs kutlamalarına katılan sanatçı, polis tarafından gözaltına alındıktan bir gün sonra serbest bırakılmıştır.

ÖDÜLLERİ

2020 27. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali, Yaşam Boyu Onur Ödülü
2002 Ankara Uluslararası Film Festivali, "En İyi Kadın Oyuncu" Ödülü, Sır Çocukları
1989 Antalya Altın Portakal Film Festivali, "En İyi Kadın Oyuncu", Uçurtmayı Vurmasınlar
1982 Antalya Altın Portakal Film Festivali, "En İyi Kadın Oyuncu", Bir Günün Hikayesi
nur sürer2

ROL ALDIĞI FİLMLER

Sinderella Kül Kedisi, Bereketli Topraklar Üzerinde, Bir Günün Hikayesi, Aşka Dönüş, Derman, Ayna, Fidan, Dul Bir Kadın, Yılanların Öcü, Ses, Son Urfalı, Karınca Katarı, Ateşböceği, Dönüş, Sadık Dost, Uçurtmayı Vurmasınlar, Kiraz Çiçek Açıyor, Umuda Yolculuk, Suyun Öte Yanı, Uzlaşma, Denize Hançer Düştü, Korkunun Karanlık Gölgesi, İz, Yara, Karanlığın Gölgesinde Korkular, Sarı Günler, Sır Çocukları, Abdülhamit Düşerken, Kurşun Yarası, Kaledeki Yalnızlık

ROL ALDIĞI DİZİLER

Bay Alkolü Takdimimdir, Yalancı Şafak, Son Söz Sevginin, İlişkiler, Köçek, Havada Bulut, Bir Aşk Hikayesi, Gülizar, Ihlamurlar Altında, Kabuslar Evi: Seni Beklerken, Asi, Kasaba, Herşeye Rağmen, Lale Devri, Tatar Ramazan, Bana Artık Hicran De, Bir Litre Gözyaşı, Çukur, Camdaki Kız

Etiketler Nur Sürer
Yorumlar