Anasayfa /  Foto Galeri

Necmettin Erbakan, vefatının 9. yılında anılıyor - Necmettin Erbakan'ın hayatı

Milli Görüş Hareketi Lideri Necmettin Erbakan, aramızdan ayrılışının 9. yılında sevgi ve saygıyla anılıyor. İşte Necmettin Erbakan'ın hayatı

Necmettin Erbakan, vefatının 9. yılında anılıyor - Necmettin Erbakan'ın hayatı - Sayfa 1

Dünya gündemi ile Türk siyasal hayatına, sağ ve sol çizginin dışında "Milli Görüş" kavramını taşıyarak İslam dünyasında siyasi bir uyanışa vesile olan Erbakan, hak ve adalete inanan tüm Müslümanların birleşmesi gerektiğini savundu.

Necmettin Erbakan, vefatının 9. yılında anılıyor - Necmettin Erbakan'ın hayatı - Sayfa 2

SİNOP'TA DOĞDU ÇOCUKLUĞU FARKLI ŞEHİRLERDE GEÇTİ

Türk siyasetine ideolojisi ve üslubuyla yeni bir heyecan getiren Necmettin Erbakan, 29 Ekim 1926'da Sinop'ta doğdu. Babasının Ağır Ceza Reisi olması dolayısıyla çocukluğu farklı şehirlerde geçen Erbakan, Kayseri Cumhuriyet İlkokulunda başladığı ilkokul eğitimini Trabzon'da tamamladı.

Necmettin Erbakan, vefatının 9. yılında anılıyor - Necmettin Erbakan'ın hayatı - Sayfa 3

MÜHENDİSLİĞİ İLE DİKKATLERİ TOPLADI

Motorların daha az yakıt harcaması konusunda kendisinden istenilen raporu hazırlayan Erbakan, doçentlik tezini de "Dizel motorlarda püskürtülen yakıtın nasıl tutuştuğunun matematiksel izahı" konusu üzerine hazırladı.

Erbakan çalışmalarıyla Leopard tanklarının üretiminin yapıldığı Almanya'nın en büyük motor fabrikasına davet edilmesinin ardından burada başmühendis olarak söz konusu tankların motorları üzerinde çalışmalar yaptı.

Necmettin Erbakan, vefatının 9. yılında anılıyor - Necmettin Erbakan'ın hayatı - Sayfa 4

1943'te birincilikle tamamladığı İstanbul Erkek Lisesinin ardından sınavsız geçiş hakkı olmasına rağmen İstanbul Teknik Üniversitesine sınavla girdi. Sınav sonucuna göre doğrudan ikinci sınıftan başlatıldı. Erbakan, 1948'de mezun olduğu aynı üniversitenin Makine Fakültesi Motorlar Kürsüsünde asistan olarak görev üstlendi.

Erbakan'ın hayatındaki önemli dönüm noktalarından birisi 1951'de İstanbul Teknik Üniversitesi tarafından Almanya'daki Aachen Teknik Üniversitesine ilmi araştırmalar yapmak üzere gönderilmesiyle oldu.

Alman ordusu için araştırma yapan DVL Araştırma Merkezinde biri doktora olmak üzere üç tez hazırlayan Türk mühendis Erbakan, bu tezleriyle Alman ekonomi bakanlığının dikkatini çekti.