Anasayfa /  Dünya

NATO, Türkiye'nin kararına yönelik açıklama yaptı

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Türkiye'nin İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya üyelik kararına karşı çıkması hakkında açıklamalarda bulundu. Stoltenberg, ''Anlaşmaya varacağımıza eminim'' dedi.

Abone ol
Abone ol 15 Mayıs 2022 16:48

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırılarının ardından İsveç ve Finlandiya, NATO üyeliğini gündeme getirmiş; geçtiğimiz gün de Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö ülkesinin NATO askeri ittifakına resmi üyelik başvurusunda bulunacağını söylemişti.

TÜRKİYE KARŞI ÇIKACAĞINI AÇIKLADI

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, NATO Dışişleri Bakanları Gayriresmi Toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, konuya ilişkin “Finlandiya ile İsveç'in PKK ve YPG terör örgütleriyle ve mensuplarıyla yaptıkları görüşmeler ve özellikle İsveç'in silah yardımı yapmasıyla birlikte tüm rahatsız olduğumuz konuları açık şekilde sergiledik. Bunları fotoğraflar ve belgelerle müttefiklerimize de anlattık” demiş, Çavuşoğlu, “İsveç ve Finlandiya terörü desteklemeyi durdurmalı. Güvenlik garantisi vermeli, ve Türkiye'ye yönelik ihracat yasaklarını kaldırmalı” ifadelerinde bulunmuştu.

Çavuşoğlu ayrıca, “Finlandiya Dışişleri Bakanı tutumuza ılımlı yaklaşırken İsveç’te bunu görmüyoruz” demişti.

NATO'DAN AÇIKLAMA
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO Dışişleri Bakanları’nın Almanya’nın başkenti Berlin’deki toplantısında Finlandiye ve İsveç'in NATO üyeliği ve Türkiye'nin konuya ilişkin yaklaşımı hakkında konuştu. 

“Finlandiya ve İsveç NATO’nun yakın ortaklarıdır. NATO’ya başvurmak kendi kararlarıdır” diyen Stoltenberg, daha önce Cumhurbaşkanı Erdoğan ve bugün Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyeliği konusunda dile getirdiği rahatsızlığa değinerek, ‘Türkiye’nin dile getirdiği endişeler üzerine üyelik konusunda nasıl hareket edeceğimize ilişkin bir anlaşmaya varacağımıza eminim.” dedi.

''NİYETİ ENGELLEMEK DEĞİL''
Stoltenberg, ‘Türkiye’nin niyeti Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliklerini engellemek değil. Bunu açık açık söylediler. ” ifadelerinde bulundu.

Yorumlar