Anasayfa /  Politika

Nasıl oy kullanacağım? Oy kullanmadan önce mutlaka okuyun...

31 Mart 2019 yerel seçimleri için geri sayım başladı. Yerel seçimlerde hangi sandıkta ve nerede oy kullanılacağına ilişkin bilgilere YSK'nin internet sitesinden ulaşılabiliyor. Peki 31 Mart yerel seçimlerinde nasıl oy kullanılacak?

Abone ol
Abone ol 21 Mart 2019 10:19

31 Mart 2019 yerel seçimleri için geri sayım başladı. Yerel seçimlerde hangi sandıkta ve nerede oy kullanılacağına ilişkin bilgilere YSK'nin internet sitesinden ulaşılabiliyor. Peki 31 Mart yerel seçimlerinde nasıl oy kullanılacak?

Vatandaşlar, 31 Mart'ta yerel yöneticilerini seçmek için gideceği sandık başında oylarını 6 adımda kullanacak.

1 – KİMLİK BELGENİZİ UNUTMAYIN!

Oy verme günü yanınıza TC. Kimilik Numaralı; TC. Kimlik Kartı (TCKK), nüfus cüzdanı, geçici kimlik belgesi, pasaport, evlenme cüzdanı, resmi dairelerce verilmiş kimlik kartı v.b. resimli ve resmi nitelikli belgeyi almayı unutmayınız.

2 - OY PUSULALARINI ALIP KABİNE GEÇİNİZ

Birleşik oy pusulalarını zarf ve “EVET” mührünü alıp kapalı bölüme geçin.

3 – OYUNUZU KULLANIN VE OY PUSULALARINI AYNI ZARFA KOYUN

Birleşik oy pusulalarında tercih ettiğiniz bölüme mührü basın, birleşik oy pusulalarını zarfa koyarak zarfı kapatın.

4- SANDIĞA GİDİN

Oy zarfını sandığa atın

5- İMZANIZI MUTLAKA ATIN

Sandık seçmen listesinde adınızın bulunduğu yerin karşısına imzanızı atın

31 MART 2019 PAZAR GÜNÜ KULLANILACAK OYLAR

BÜYÜKŞEHİR OLAN İLLERDE KULLANILACAK OYLARBüyükşehir Belediye Başkanı

Belediye Başkanı

Belediye Meclisi Üyeliği 

Muhtarlık ve İhtiyar HeyetiBÜYÜKŞEHİR OLMAYAN İLLERDE KULLANILACAK OYLARİl Genel Meclisi Üyeliği 

Belediye Başkanı

Belediye Meclisi Üyeliği 

Muhtarlık ve İhtiyar HeyetiKÖYLERDE KULLANILACAK OYLARİl Genel Meclisi Üyeliği 

Muhtarlık ve İhtiyar Meclisi

YSK kararına göre Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır ve Kilis ile bu illerde bulunan ceza infaz kurumlarında oy vermenin başlangıç ve bitiş saatleri 07.00-16.00 olarak uygulanacak. Bu illerin dışında kalan diğer illerde oy verme saatleri 08.00-17.00 olacak.

Oy verme saatlerinin 07.00-16.00 olduğu illerde saat 16.00, diğer illerde saat 17.00'den önce oylar sayılmaya başlanamayacak. Sandık seçmen listesindeki bütün seçmenler oylarını kullanmış olsalar bile oy vermenin bitim saatinden önce sandıklar kesinlikle açılamayacak.

Büyükşehirlerde, sırasıyla büyükşehir belediye başkanlığı, belediye başkanlığı, belediye meclisi üyeliği ve muhtarlık, diğer illerde, sırasıyla belediye başkanlığı, belediye meclisi üyeliği, il genel meclisi üyeliği ve muhtarlık, seçimlerine ait oypusulalarının sayım ve dökümü yapılacak.


Yorumlar