Anasayfa /  Güncel /  Gündem

NASA tarih yazdı! Dünya'ya çarpmasını engelleyebilecekler!

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) DART misyonu çerçevesinde fırlattığı uzay aracı 11 milyon kilometre uzaklıktaki Dimorphos adlı asteroit ile çarpıştı...

Abone ol
Abone ol Editör Mehmet Durna 27 Eylül 2022 10:26

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA), büyük asteroitlerin Dünya'ya çarpmasını engellemenin mümkün olup olmadığını tespit etmek üzere Kasım 2021'de başlattığı Çift Asteroit Yönlendirme Testi (DART) görevinde beklenen gün geldi. Görev çerçevesinde fırlatılan uzay aracı TSİ 02.15 sıralarında Dünya'dan 11 milyon kilometre uzaktaki Dimorphos adlı bir asteroide çarptı. 

 ASTEROİDİN HIZININ DEĞİŞİP DEĞİŞMEYECEĞİ TESPİT EDİLECEK
James Webb teleskobu dahil birçok teleskop tarafından takip edilen çarpışmanın, asteroidin hızının değişip değişmediğini tespit ederek, büyük asteroitlerin Dünya'ya çarpmasını engellemenin mümkün olup olmadığını belirlemenin önünü açması bekleniyor.

İLK GEZEGEN SAVUNMA DENEYİ
Dünya'ya yakın nesnelere karşı bir gezegen savunma yöntemini test etmeyi amaçlayan ilk deney olan DART, NASA ve Johns Hopkins Üniversitesi Uygulamalı Fizik Bölümü işbirliği ile yürütülüyor. Avrupa Uzay Ajansı (ESA), İtalya Uzay Ajansı (ASİ) ve Japonya Uzay Araştırma Ajansı (JAXA) gibi uluslararası ortakların da görev çerçevesindeki farklı projelere destek verdiği biliniyor. NASA'nın nihai tasarım ve montaj aşamasını başlatmak için projeyi Ağustos 2018'de onaylanmasının ardından DART uzay aracı 24 Kasım 2021'de başarıyla fırlatılmıştı. Dimorphos ile gerçekleşecek çarpışma için 26-27 Eylül 2022 tarihleri hedeflenmişti.

Yorumlar