Anasayfa /  Dünya

Mısır'ın Devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi hayatını kaybetti

Mısır devrik lideri Muhammed Mursi mahkeme salonunda hayatını kaybetti.Cumhurbaşkanı Erdoğan ilk açıklamasını yaparak Şehidimize Allah'tan rahmet diliyorum dedi.

Abone ol
Abone ol 17 Haziran 2019 18:59

Mısır'ın devrik eski Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi mahkeme salonunda hayatını kaybetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ilk açıklama:

Cumhurbaşkanı Erdoğan Mursi'nin yaşımını yitirmesinin ardından gazetecilerin kendisine yönelttiği  sorulara da şöyle cevap verdi.

''Malesef mahkeme salonunda cereyan etmiş öncelikle Mursi kardeşimize Allah'tan rahmet diliyorum. Demokratik yollarla Mısır'a cumhurbaşkanı olan merhum Mursi'yi şu anda demokrasiyi bir tarafa koyarak darbeyle Mısır'ın başına geçen şu anki zalim Sisi bildiğiniz gibi 50'ye yakın Mısırlı'yı idam etmiş batı ise bu idamlara sessiz kalmıştır. Avrupa Birliği idamı yasaklarken ne yazık ki bu zalim Sisi'nin davetine icabet etmiştir bu iki yüzlülük de değil çok yüzlülüktür.

Allah rahmet etsin

AB üyesi ülkeler idamı yasaklarken, ne yazık ki Mısır'da bu katil Sisi'nin davetine icabetle oradaki toplantıya iştirak etmişlerdir. Bu ikiyüzlülük değil çok yüzlülük. Bir taraftan siz idamı yasaklayacaksınız, Türkiye'nin idamı kaldırmasını isteyeceksiniz, idamı Türkiye'ye kaldırtacaksınız, öbür taraftan Mısır'ın bu idam mekanizmalarını çalıştırdığı dönemde, hatta hatta 7 genci idam ettikleri haftanın içerisinde Mısır'da uluslararası bir toplantıya AB üyesi devletlerin katılmasını hiçbir surette anlamak mümkün değil. 5 yıldır Mürsi kardeşimiz cezaevinde ve binlerce arkadaşıyla beraber orada mahkum. Bugün şüpheleri bir kenara koyuyorum, emri hak vaki olmak suretiyle şehit oldu. Rabbim inşallah sevgili habibiyle beraber haşreylesin diyorum. Dualarımız onunla beraber, tüm onunla aynı yolu yürüyen kardeşlerimin başı sağolsun. Mısır halkının başı sağolsun diyorum, ailesine, yakınlarıa başsağlığı diliyorum. Allah rahmet etsin diyorum.

Muhammed Mursi kimdir? 

Mısır Eski Devlet Başkanı Muhammed Mursi, Mısır'ın seçimle ilk defa başa gelen, devrik 5. cumhurbaşkanı oldu. Mursi, 3 Temmuz 2013 tarihinde Mısır Silahlı Kuvvetlerinin askeri darbe yapması sonucu devrildi.

Muhammed Mursi, 8 Ağustos 1951 tarihinde, Mısır'ın kuzeyindeki Şarkiye iline bağlı Eladva köyünde doğdu. Mühendislik lisansını Kahire Üniversitesi'nde aldı. Beş kardeşin en büyüğü olan Muhammed Mursi ilk eğitimini orada aldı. Babası çiftçi annesi ise ev hanımıydı. İdeolojik bakımdan yakın olduğu Müslüman Kardeşler hareketi içerisinde siyasete atıldı. Mursi 2000 ve 2005 yılları arasında milletvekili oldu. Müslüman Kardeşler'in yasal olarak seçime katılmaları mümkün olmadığından parlamentoya bağımsız siyasetçi olarak girdi.

Ayrıntılar geliyor...


Yorumlar