Anasayfa /  Foto Galeri

Milyonlarca insanın beklediği işte asgari ücretteki son gelişmeler...

Yaklaşık sekiz milyon kişinin gözü, 2022 yılında geçerli olacak asgari ücret ile ilgili gelişmelere çevrildi. Aralık ayının ilk haftası başlayacak asgari ücret toplantıları öncesi hükümet ve işçileri temsil eden sendikalardan çeşitli açıklamalar geldi. İşte asgari ücret konusundaki son açıklamalar ve yaşanan gelişmeler...

Milyonlarca insanın beklediği işte asgari ücretteki son gelişmeler... - Sayfa 1

Milyonların gözü 2022'de geçerli olacak asgari ücrete çevrildi. Aralık ayında başlayacak görüşmeler öncesi birçok kesimden açıklamalar geldi. Kim ne talep ediyor? Hükümet tarafı ne diyor? Asgari ücret görüşmeleri ne zaman başlayacak? İşte milyonların beklediği asgari ücretle ilgili son gelişmeler...

Milyonlarca insanın beklediği işte asgari ücretteki son gelişmeler... - Sayfa 2

İLK TOPLANTI NE ZAMAN?

Asgari ücret görüşmeleri işçi, işveren ve hükümet temsilcilerinin yer aldığı Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun aralık ayında yapacağı toplantılar sonucu belirleniyor. Yeni yılda geçerli olacak asgari ücret için toplantıların aralık ayının ilk haftasında yapılması bekleniyor.

Milyonlarca insanın beklediği işte asgari ücretteki son gelişmeler... - Sayfa 3

HÜKÜMET TARAFI NE DİYOR?

Hükümet kanadından asgari ücretle ilgili önemli açıklamalar geldi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, asgari ücret çalışmalarıyla ilgili olarak, "Kamu işçilerine ve memurlarına verdiğimiz yüksek oranlı zamlarla çalışanlarımızı enflasyona ezdirmemek için gereken çabayı gösteriyoruz. İnşallah asgari ücreti de benzer bir anlayışla tespit ederek, dar gelirlerinin üzerindeki yükü olabildiğince hafifleteceğiz" dedi.

Milyonlarca insanın beklediği işte asgari ücretteki son gelişmeler... - Sayfa 4

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, "Cumhurbaşkanımızın en hassas olduğu hususlardan biri vatandaşımızın enflasyona ezdirilmemesi. Asgari ücret başta olmak üzere bu konuda gerekli hassasiyeti göstereceğiz" açıklaması yaptı.