Anasayfa /  Güncel /  Gündem

MGK toplantısı sona erdi! Toplantı sonrası flaş açıklamalar...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleşen Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısı sona erdi. Toplantı yaklaşık 3 saat sürdü. MGK sonrası yapılan açıklamada Suriye sınırına yeni harekât mesajı verildi. Ayrıca İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliği başvurusuyla ilgili Türkiye'nin güvenlik hassasiyetlerinin dikkate alınması gerektiği vurgulandı.

Abone ol
Abone ol 26 Mayıs 2022 21:30

2 aylık bir aranın ardından kritik Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısı sona erdi. MGK'nın gündeminde; Suriye’nin kuzeyine yönelik olası yeni bir operasyon, NATO’nun genişleme süreci, Rusya-Ukrayna savaşı ve diğer güvenlik konuları yer aldı.

SINIR ÖTESİ HAREKÂT MESAJI

Yaklaşık 3 saan süren MGK toplantısı sonrası yapılan yazılı açıklamada şu ifadeler yer aldı:

Azim ve başarıyla süren operasyonlar görüşüldü. Sınır ötesi harekâtlar komşularımızın da huzuru için.

Güney sınırlarımızda icra edilen ve edilecek harekatların komşularımızın toprak bütünlüğünü hedef almadığı, milli güvenlik ihtiyacının gereği olduğu belirtilmiştir.

Uluslararası ittifaklarda her daim müttefiklik ruhu ve hukukunu yerine getiren Türkiye'nin aynı sorumluluk ve samimiyeti müttefiklerinden de beklediği vurgulanmıştır.

Terörizme destek vererek, uluslararası hukuku ihlal eden ülkelere bu tutuma son verme, Türkiye'nin güvenlik hassasiyetlerini dikkate alma çağrısında bulunulmuştur.

İşte o açıklama:

Yorumlar