Anasayfa /  Hava durumu

Meteoroloji saat verdi: Marmara için flaş kar uyarısı!

Meteoroloji'den Marmara bölgesi için kar uyarısı geldi. Kocaeli, Yalova ve Sakarya için kuvvetli kar uyarısında bulunuldu. Yağışın bugün öğle saatlerinden itibaren başlayacağı duyuruldu

Abone ol
Abone ol 27 Ocak 2022 09:47

Meteoroloji'den Marmara bölgesi için kar uyarısı geldi. Kocaeli, Yalova ve Sakarya için kuvvetli kar uyarısında bulunuldu. Yağışın bugün öğle saatlerinden itibaren başlayacağı duyuruldu

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, bugün öğle saatlerinden itibaren Kocaeli ve Yalova ile zamanla Sakarya çevrelerinde aralıklı ve yerel olarak kuvvetli kar (10-20 santimetre, yüksek kesimlerde 20 santimetre üzeri yeni kar örtüsü) bekleniyor.

Buzlanma ve dona bağlı ulaşımda aksama gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli davranılması gerekiyor.

 Yapılan son değerlendirmelere göre: Ülkemiz genelinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara’nın doğusu, İç Anadolu'nun güney ve doğusu, Batı ve Doğu Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu, Hatay, Amasya, Tokat, Ordu ve Çankırı çevreleri ile Eskişehir ve Ankara’nın kuzey kesimlerinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, Batı Karadeniz kıyıları, Bolu, Düzce, Rize, Bitlis, Şırnak, Hakkari, Batman ve Siirt çevreleri, Trabzon’un doğu, Artvin’in kıyı kesimleri, Sakarya ve Kocaeli’nin kuzeyi ile Van’ın güney ilçelerinde kuvvetli ve yoğun kar şeklinde olması bekleniyor. Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinin yüksekleri ile Doğu Anadolu’nun dik yamaçlarında çığ tehlikesi bulunmaktadır. Ülke genelinde buzlanma ve don ile birlikte yer yer pus ve sis görüleceği tahmin ediliyor.

Hava sıcaklığı: Trakya ile Kuzey Ege'de 1 ila 3 derece artacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı, Ülkemiz genelinde mevsim normalleri altında seyretmeye devam edeceği tahmin ediliyor. Rüzgar; genellikle kuzeyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Akdeniz ile İç Anadolu’nun güney kesimlerinde kuzey yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına (40-70 km/sa) şeklinde eseceği tahmin ediliyor.

 

Bazı illerde beklenen hava durumuyla günün en yüksek sıcaklıkları ise şöyle:

Ankara: Parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerine kadar kuzey kesimleri kar yağışlı -2

İstanbul: Parçalı ve çok bulutlu bu sabah saatlerinde kar yağışlı 4

İzmir: Parçalı bulutlu 8

Adana: Parçalı bulutlu 11

Antalya: Parçalı bulutlu 11

Samsun: Çok bulutlu 5

Trabzon: Çok bulutlu ve aralıklı karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Yağışların doğu kesimlerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor. 6

Erzurum: Çok bulutlu ve aralıklı karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Yağışların doğu kesimlerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor. -3

Diyarbakır: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı kar yağışlı 2

Yorumlar