Anasayfa /  Foto Galeri

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden kar ve fırtına uyarısı!

Meteorolojiden alınan son verilere göre yurdun bazı il ve bölgelerinde yağmur, don, karla karışık yağmur, kar ve fırtına bekleniyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden kar ve fırtına uyarısı! - Sayfa 1

Yapılan son değerlendirmelere göre yurdun genelinin parçalı ve yer yer çok bulutlu, İç Anadolu’nun doğusu, Karadeniz, Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusu ile Ankara, Çankırı, Batman ve Siirt çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden kar ve fırtına uyarısı! - Sayfa 2

Yağışların; genellikle karla karışık yağmur ve kar, Orta ve Doğu Karadeniz kıyıları ile Diyarbakır, Batman ve Siirt çevrelerinde yağmur şeklinde olması bekleniyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden kar ve fırtına uyarısı! - Sayfa 3

İç ve doğu kesimlerde buzlanma ve don olayı bekleniyor. Buna göre zirai don hadisesi beklendiğinden başta üreticilerimiz olmak üzere ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması konusunda uyarıda bulunuldu.

Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ve Doğu Anadolu’nun doğusunda çığ oluşma riski öngörülüyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden kar ve fırtına uyarısı! - Sayfa 4

Sıcaklıkların güney batı kesimlerinde 2 ila 4 derece artacağı, doğu kesimlerinde 2 ila 4 derece azalacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor.

Rüzgarın genellikle kuzeyli, güneydoğu kesimlerde güney ve güneybatı yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, İç Anadolu, Akdeniz’in iç kesimleri, Doğu Anadolu’nun kuzey ve batısı, Güneydoğu Anadolu’nun kuzeyi ile Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinde kuzey ve kuzeybatı yönlerden, Doğu Anadolu’nun güneydoğusunda güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli ve yer yer kısa süreli fırtına şeklinde (40-70 Km/sa) eseceği tahmin ediliyor. Buna göre olası ağaç ve direk devrilmesi, çatı uçması, soba ve baca gazı kaynaklı zehirlenme riski ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması konusunda uyarıda bulunuldu.