Anasayfa /  Foto Galeri

Memur ve emeklinin enflasyon farkı zammı belli oldu!

Memur ve emeklinin enflasyon farkı zammı belli oldu! Enflasyon 2021'in ilk 6 ayında yüzde 3'ü geçerse, geçilen miktarda memurlar zam alacaktı. İlk 3 ayın verilerine göre, memurlar için yüzde 0,70 enflasyon zammı oluşmuş durumda.

Memur ve emeklinin enflasyon farkı zammı belli oldu! - Sayfa 1

Ocak, Şubat ve Mart ayında enflasyon yüzde 3,70 oldu. Enflasyon 2021'in ilk 6 ayında yüzde 3'ü geçerse, geçilen miktarda memurlar zam alacaktı. İlk 3 ayın verilerine göre, memurlar için yüzde 0,70 enflasyon zammı oluşmuş durumda.

Memur ve emeklinin enflasyon farkı zammı belli oldu! - Sayfa 2

Memurlar ve emekliler 2020'nin ilk altı ayında yüzde 1,75, ikinci altı ayında da yüzde 4,36 enflasyon farkı almıştı. Bilindiği üzere, toplu sözleşme gereğince memurlar, 2021 yılının ilk altı ayı için yüzde 3 zam aldı.

Memur ve emeklinin enflasyon farkı zammı belli oldu! - Sayfa 3

TUİK tarafından açıklanan Mart ayı verisiyle birlikte 2021 yılının ilk üç ayında toplamda gerçekleşen oran yüzde 3,66 oldu. Diğer yandan memur sendikalarıyla hükümet arasında anlaşmazlık ile sonuçlanan zam masasında , hakem heyeti tarafından memurlara 2021 yılı için yüzde 3 + enflasyon farkı oranında zam verilmesi kararı çıkmıştı.

Memur ve emeklinin enflasyon farkı zammı belli oldu! - Sayfa 4

Hakem heyeti kararına göre daha yılın ilk ayında gerçekleşen enflasyon oranı yüzde 3'ü geçtiği için (toplamda %3,66) memurlar şu anda Temmuz ayı maaşlarına yüzde 0,66 oranında enflasyon zammı almaya hak kazandı. Öte yandan önümüzde ki aylarda (Nisan, Mayısı, Haziran) açıklanacak olan enflasyon oranlarıyla birlikte memurların temmuz ayında almaya hak kazanacakları enflasyon farkı zam oranı da yükselecek.