Anasayfa /  Eğitim

MEB'den radikal değişiklik! İlkokul, ortaokul ve liselerde geçerli...

Milli Eğitim Bakanlığı resmen harekete geçerek duyurdu. Milyonlarca öğrenciyi yakından ilgilendiren karar açıklandı. Okulların açılmasına resmen günler kala tek tek belli oldu. Artık bu yıl tamamen değişti. İlkokul, ortaokul ve liselerde geçerli olacağı açıklandı. MEB’in yeni kararı ve detaylar haberimizde...

Abone ol
Abone ol 03 Eylül 2022 12:28

Milli Eğitim Bakanlığı resmen harekete geçerek duyurdu. Milyonlarca öğrenciyi yakından ilgilendiren karar açıklandı. Okulların açılmasına resmen günler kala tek tek belli oldu. Artık bu yıl tamamen değişti. İlkokul, ortaokul ve liselerde geçerli olacağı açıklandı. MEB’in yeni kararı ve detaylar haberimizde

MEB milyonlarca öğrenciyi yakından ilgilendiren kararını açıkladı. Okulların açılmasına az zaman kala belli oldu. Bu yıl okullarda ilk defa yapılacağı ve tamamen ücretsiz olacağı belirtildi. 5-9 Eylül tarihleri arasında anaokulu ve ilkokul 1. Sınıf öğrencileri için yapılacak uyum eğitimi 12 Eylül’de de başlayacak yeni eğitim öğretim dönemi için toplantı yapıldı.

 

81 İLİN MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLERİ İLE TOPLANTI YAPILDI

81 ilin millî eğitim müdürleri ile toplantı yaptı. Verilen bütçelerin kullanımı ve hazırlıklar konusunda tüm illerden bilgi alan Bakan Özer, toplantıda şöyle konuştu:

ARTIK ÜCRETSİZ OLACAK

“Yaz tatilinin ilk günlerinden bu yana hep birlikte sahadayız. Yeni eğitim yılında çocuklarımızı temiz, güvenli, teknolojik olarak donanımlı okullarda karşılayabilmek için hiç ara vermeden çalıştık. Bize ilettiğiniz önerileri hayata geçirmek için tüm imkânlarımızı seferber ettik. Bu yıl pek çok ilke imza attık. Ücretsiz ders kitapları ile birlikte yardımcı kaynaklar da çocuklarımızın sıralarının üzerinde yerini aldı. Yine bütçeleri ilk kez okul bazlı olarak gönderdik. Burada adaletli olmak için azami özen gösterdik. İhtiyaca göre kaynakları paylaştırdık. Bütçe göndermediğimiz hiç okulumuz kalmadı. Bugüne kadar ekim ayında okullar açıldıktan sonra istihdam edebildiğimiz temizlik personelimizi ilk kez 12 Eylül öncesinde, bu hafta başında, hizmete başlatıyoruz.”

40 BİN YENİ ANA SINIFI HEDEFİ

Eğitimde fırsat eşitliğini sağlamak için Türkiye’nin her yerinde, ister kentte ister köyde olsun tüm çocukların daha erken yaşta okulla buluşmalarının önemine dikkati çeken Bakan Özer, “Okul öncesi eğitimde yapılan yatırımların sonucunda Türkiye bu alanda da önemli bir ivme kazanacak. Proje tamamlandığında, bu ülkenin çocuklarının eğitimi için çok önemli bir çalışmaya hep beraber imza atmış olacağız. 3 bin yeni anaokulu ve 40 bin yeni ana sınıfı açma hedefimizde emin adımlarla ilerliyoruz. Şimdiye kadar 1.407 bağımsız anaokulu ve 11 bin 100 ana sınıfı hizmete alındı. 500 bin çocuğumuz bu sayede ilk kez okulla buluştu. Bu sayı daha da artacak ve 5 yaşta okullaşma oranını bu yıl yüzde 100’e tamamlayacağız” ifadelerini kullandı.

 

OKULLAR NE ZAMAN AÇILACAK?

2022-2023 eğitim-öğretim yılı 12 Eylül tarihinde başlayacak ve 16 Haziran 2023 tarihinde sona erecek.

YARIYIL TATİLİ NE ZAMAN?

2022-2023 eğitim ve öğretim yılında yarıyıl tatilini ise 23 Ocak-3 Şubat 2023 tarihleri arasında planlanıyor.

14-18 Kasım 2022’de birinci, 17-20 Nisan 2023’te ikinci ara tatil yapılacak.

İkinci ara tatili ise Ramazan Bayramı ile birleştirildi.

ANAOKULLARI VE 1. SINIF UYUM EĞİTİM HAFTASI NE ZAMAN?

Anaokulları ve birinci sınıflarla ilgili uyum eğitim haftası 5-9 Eylül tarihleri arasında uygulanacak. Uyum eğitim haftası, eğitim öğretim yılı başlamadan bir hafta önce yapılıyor.

Yorumlar