Anasayfa /  Sağlık

Maymun Çiçeği hastası yaşadıklarını anlattı!

Koronavirüs pandemisinin ardından 'manymun çiçeği' vakaları ortaya çıkmaya başladı. Geçtiğimiz günlerde ülkemizde de görüldüğünü açıklayan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dikkatli olunması konusunda uyarıda bulundu. ABD'li aktör Matt Ford, ülkede 'maymun çiçeği' teşhisi alıp yaşadıklarını anlatan ilk isim oldu. Ford, yaşadığı zorlu süreci işte böyle anlattı.

Abone ol
Abone ol Editör Mehmet Durna 01 Temmuz 2022 16:35

Maymun Çiçeği hastalığına yakalandıktan sonra kimliğini ve hastalık sürecinde yaşadıklarını halka açan ilk Amerikalı olan 'Matt Ford' isimli bir aktörün açıklamaları bugün dünya basınında geniş yer aldı.

17 Haziran'da maymun çiçeği olduğunu tahmin eden ve hastalanan Ford, yaşadıklarını ve semptomlarını anlatarak hastalık sürecinin çok zor geçtiğini dile getirdi.

Ford, sivilce benzeri kabarcık ve lezyonların yüzünde de oluştuğunu fotoğrafla gösterdi.

Sözcü'de yer alan habere göre, Self isimli dergiye konuşan Ford, "Kısa bir süre önce yakın temas kurduğum bir arkadaşımda maymun çiçeği görüldüğünü öğrendim. Hemen bedenimi taradım ve kasık bölgemde bazı kabarcıklar gördüm. Sivilce ya da kıl dönmesine benziyordu fakat bunlar sivilceden çok daha büyüktü. Ertesi gün ise grip benzeri semptomlar ortaya çıktı" dedi.

Matt Ford, yüksek ateş, öksürük ve üşüme hissinin arttığını da dile getirdi. Sonraki günlerde gece uykusunda aşırı terlediğini ve bu sivilce benzeri kabarcıkların vücudunun her yerinde çıkmaya başladığını belirtti. Ford, yüzünde de bu kabarcıkların çıktığını söyledi. Genç adam, lezyonların bedenin farklı bölgelerinde çıktığını ve zaman içinde acı verdiğini belirtti.

 

Yorumlar