Anasayfa /  Foto Galeri

Marmara Gölü'nde çukurdan gelen ses korkuttu !

Manisa'da son iki yılda kuraklık nedeniyle yok olma riskiyle karşı karşıya kalan Marmara Gölü'nde oluşan bir çukurdan gelen fokurdama sesi korku ve paniğe neden oldu.

Marmara Gölü'nde çukurdan gelen ses korkuttu ! - Sayfa 1

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca "Ulusal Öneme Sahip Sulak Alan" olarak tescillenen ayrıca tepeli pelikan, karabatak gibi nesli tehlikede olan kuş türleri de dahil olmak üzere yaklaşık 20 bin su kuşuna ev sahipliği yapan Marmara Gölü neredeyse kuruma noktasına geldi.

Marmara Gölü'nde çukurdan gelen ses korkuttu ! - Sayfa 2

SES VE GAZ MERAK UYANDIRDI
Manisa'nın kuş cenneti olarak bilinen gölde sular yaklaşık 500 metre çekilerek kuruma noktasına gelirken, gölde oluşan ufak çaplı çukurdan gelen gizemli fokurdama sesi ile yanıcı gaz, mahalle sakinlerinde merak uyandırdı.

Marmara Gölü'nde çukurdan gelen ses korkuttu ! - Sayfa 3

''FOKURDAMA SESİ VE YANICI GAZ İLE KARŞILAŞTIK''
Oluşan çukurdan gelen ses ve gazın çobanlar tarafından fark edildiğini belirten Salihli’ye bağlı Kemerdamları Mahalle Muhtarı Ahmet Ayyıldız, “Bunun üzerine biz de bölgeye geldik. Geldiğimizde fokurdama sesi ve yanıcı gaz ile karşılaştık. Yetkililerin bu konuda çalışma ve araştırma yapmalarını istiyoruz” dedi.

Marmara Gölü'nde çukurdan gelen ses korkuttu ! - Sayfa 4

''SANKİ BURADA BİR KAZAN KAYNIYOR''
Göldeki su seviyesinin yüksek olduğu zamanlarda da bu alandan fokur fokur suyun kaynadığını dile getiren Muhtar Ayyıldız “Biz 20 yıl önce ben dahil kayığım da vardı, bu gölde balıkçılık yapıyorduk. Bulunduğumuz bölgede, göldeki su seviyesinin dolu olduğu yıllarda burası fokur fokur kaynar ve su kabarcıkları oluşurdu. Biz balıkçıklarda bu noktaya oksijen bol olduğu için balık da bol olur diye ağ takımlarımızı atardık. Tabi yıllar geldi geçti, gölümüz kurudu. Sular çekilince, bu alanlarda hayvanlar otlatılmaya başlandı. İnek ve koyunları otlatan çobanlar, gece bu alanda ses duyuyorlar. Sesi duyan çobanlar çok korkmuş. Sonra bize haber verdiler. Biz de geldik ve gördük, hakikaten bir ses var. Burada bir koku da var. Toprağın yapısı zaten değişmiş durumda. Şu an küçük bir obruk var ama sanki burada bir kazan kaynıyor. Buraya gelen bu sesi net bir şekilde duyuyor. Bu çukurdan yanıcı bir gaz geliyor. Birkaç gün önce bu çukurun içine plastik bir şişe attık ve bir süre sonra kendiliğinden yanmaya başladı” dedi. Yetkililere seslenen Ayyıldız “Burada araştırma yapılsın, bu fokurdama ve gaz neyin nesidir, merak içerisindeyiz. Çünkü bu burada 25-30 yıldır var olan bir şey. Burada gaz mı var, sıcak su mu var, mağma mı yakın araştırılmasını istiyoruz” diye konuştu.