Anasayfa /  Politika

Mansur Yavaş hakim karşısına çıkacak

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş hakkında, avukatlık yaptığı dönemde senetle mükerrer tahsilat yapmaya çalıştığı iddiasıyla 'görevi kötüye kullanmak' ve 'kişilerin huzur ve sükununu bozmak' suçundan soruşturma açıldı.

Abone ol
Abone ol 17 Haziran 2019 22:01

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, 31 Mart seçimleri öncesinde hakkında ortaya atılan iddialar nedeniyle zor günler geçirmişti. Yavaş'ın sahte senet ve tehditle suçlandığı iddialar Necmettin Kesgin isimli şahıs tarafından ortaya atılmış, o dönemde medyada genişçe yer bulmuştu.

Aynı şekilde Necmettin Kesgin'i suçlayan Mansur Yavaş, hiçbir usulsüzlük yapmadığını ileri sürerek, yapılacak yargılamadan korkusunun olmadığını açıklamıştı. Konunun medyada gündeme gelmesinin ardından siyasi rakipleri Yavaş'ı eleştirerek aklanmadan seçime girmesinin doğru olmadığını savunmuştu.

Ankara Batı Cumhuriyet Başsavcılığının iddianamesi üzerine Ankara Batı 4. Ağır Ceza Mahkemesi, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş hakkında, avukatlık yaptığı dönemde bir senetle mükerrer tahsilat yapmaya çalıştığı iddiasıyla "görevi kötüye kullanmak", senedi veren kişiye ise çok sayıda mesaj göndererek "kişilerin huzur ve sükununu bozmak" suçundan son soruşturma açılmasını kararlaştırdı.

Necmettin Kesgin adlı kişi Yavaş hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına şikayette bulunmuştu. Suçlamalar, suçlamalar Mansur Yavaş'ın avukatlık dönemine ilişkin olmasından dolayı Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğünden kovuşturma izni istenmişti.

Verilen soruşturma ve kovuşturma izinleri üzerine, dosya en yakın ağır ceza cumhuriyet başsavcılığı sıfatıyla Ankara Batı Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmiş, başsavcılık, iddianame düzenleyerek son soruşturma açılması talebiyle dosyayı Ankara Batı 4. Ağır Ceza Mahkemesine yollamıştı.

Edinilen bilgiye göre, tarafların avukatlarının yazılı beyanlarını da alan mahkeme, Yavaş hakkında "son soruşturmanın açılmasına" karar verdi.

Kararda dosya kapsamında, Yavaş'ın, dava ve hukuki danışmanlık hizmetine istinaden verilen 29 Mart 2011 tarihli 600 bin ABD doları bedelli senet için Ankara 29. İcra Müdürlüğünde, alacağa istinaden teminat olarak verilen bedelsiz kaldığını bildiği 5 Kasım 2009 tarihli aynı bedelli senedin tahsili için de Ankara 8. İcra Müdürlüğünde takip başlattığının, bu suretle mükerrer tahsilat yapmaya çalıştığının belirtildiği ifade edildi.

Yavaş'ın böylece "görevi kötüye kullanmak", müştekinin telefonuna çok sayıda mesaj göndererek de "kişilerin huzur ve sükununu bozmak" suçlarını işlediğinin iddia edildiği kaydedilen kararda, "delillerin Yavaş hakkında soruşturma açılması kararı verilebilecek nitelik ve yeterlilikte" olduğu belirtildi.

Mahkeme, kararını, yetkili ve görevli Ankara Ağır Ceza Mahkemesine gönderdi.

Karar üzerine Yavaş, mahkemede hakim karşısına çıkacak.


Yorumlar