Anasayfa /  Foto Galeri

Mahfi Eğilmez açıkladı! Dolar kuru neden yükseliyor?

Dolar kuru son günlerin en yüksek seviyesine ulaştı. Dolar kuru 6 lirayı aşarak 7 lira 20 kuruş bandında dengelendi. İktisatçı Mahfi Eğilmez, dolar kurunun neden yükseldiğini açıkladı.

Mahfi Eğilmez açıkladı! Dolar kuru neden yükseliyor? - Sayfa 1

Dolar kuru son günlerin en yüksek seviyesine tırmandı. Dolar kuru 7 lira 22 kuruşa kadar yükselirken şu sıralarda 7 lira 20 kuruş seviyesini takip ediyor. Böylelikle dolardaki çıkış ivmesi 25 kuruşu geçmiş oldu. Euro da 8 lira 82 kuruşa çıkarak tırmanışını sürdürüyor. Dolar kurundaki çıkışını kişisel blog sitesindeki yazısında değerlendiren ekonomist Mahfi Eğilmez doların neden yükseldiğiyle ilgili önemli noktalara değindi.

Mahfi Eğilmez açıkladı! Dolar kuru neden yükseliyor? - Sayfa 2

DOLAR KURU NEDEN YÜKSELİYOR?

Dolar kurundaki ani çıkış baskısını kişisel sayfasında değerlendiren iktisatçı Mahfi Eğilmez, "Kur yükselişinin (ya da TL’nin dış değer kaybının) dış ve iç nedenleri vardır. Şu sıralarda Dolar genel olarak değer kaybettiği halde bizde Dolar kuru yükseldiğine göre göre bu seferki kur yükselişinde genel dış etkenlerin rolü yok demektir. Buna karşılık Türkiye’ye özel dış etkenlerin etkisi var. Örneğin piyasalarda, Biden yönetiminin Türkiye’ye yönelik tavrı henüz tam olarak netleşmemiş olsa da pek dostça olmayacakmış gibi bir hava var.Kurun son iki gündeki yükselişinde asıl olarak iç nedenler ve orada da devletin en üst kademesinden gelen açıklamalar etkili görünüyor. Kanal İstanbul yatırımında ısrar edilmesi, rezervler konusunda gerçeklerin görmezden gelinmesi gibi açıklamalar riskleri artırmaya devam ediyor. Riskler artmaya başladığında da kur yükseliyor." İfadelerini kullandı

Mahfi Eğilmez açıkladı! Dolar kuru neden yükseliyor? - Sayfa 3

DOLARI ETKİLEYEN FAKTÖRLER NELER?

Dolar kurundaki fiyatlamanın nasıl olduğunu anlatan Mahfi Eğilmez,"Ekonomi biliminde mal insanların ihtiyaçlarını ve isteklerini gidermek üzere alım satım konusu yapılan somut araçlardır. Bu tanım çerçevesinde ekonomi bilimi açısından döviz de tıpkı elma gibi bir maldır ve arz (satışa sunulan üretim) ve talebe (satın alınmak istenen miktara) göre piyasada belirlenen bir fiyatı (kur) vardır. Elma fiyatı gibi dövizde de arz yüksekse (mal bolsa) fiyat düşer, talep yüksekse fiyat artar. Buna karşılık kurun oluşumunda arz ve talep güçlerini etkileyen güçler elma arz ve talebini etkileyen güçlerden biraz farklıdır. Burada beklentiler çok daha fazla önem kazanır. Ekonominin genel gidişinin, ülke risklerinin artışının, yapılan açıklamaların ya da yurt dışında bizi de etkileyebilecek gelişmelerin kurlar üzerindeki etkisi elma fiyatı üzerindeki etkisinden çok daha fazladır" dedi.