Anasayfa /  Eğitim

LGS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? LGS tercihleri o tarihte sona erecek!

Lise tercih işlemleri devam ediyor. Öğrenciler LGS tercihlerini e-Okul sayfasından yapabiliyor. Tercihler 12 Temmuz Cuma günü sona erecek. Ardından LGS tercih sonuçları için geri sayım başlayacak.

Abone ol
Abone ol 09 Temmuz 2019 17:59

Milli Eğitim Bakanlığı, öğrencilere tercih sürecinde yardımcı olmak amacıyla bu yıl ilk defa tercih robotunu kullanıma açtı. Tercih robotunu kullanan öğrenciler, istedikleri yüzdelik dilim aralıklarında hem il hem de ülke düzeyinde okul listelerini ve okullarla ilgili detaylı bilgileri görebiliyor.

E-OKUL TERCİH ROBOTU İÇİN TIKLA

E-Okul tercih robotunda okul türleri, il, ilçe ve 2018'e ait yüzdelik dilimlerine göre arama da yapılabilecek. Bakanlık ayrıca öğrencilerin tercih yaparken en çok sorduğu soruların yanıtları ile nasıl tercih yapılacağını uygulamalı olarak anlatan bir videoyu da resmi internet sitesinden paylaştı.

Adaylar LGS tercih ve yerleştirme kılavuzuna göre hazırladıkları başvurularını bugünden başlayarak, 12 Temmuz Cuma günü saat 17'00'ye kadar yapabilecek.

LGS TERCİH SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

01-12 Temmuz 2019 Yerleştirme İşlemleri İçin Tercihlerin Alınması

22 Temmuz 2019 Yerleştirme Sonuçlarının ve Boş Kontenjanların ilan Edilmesi

29 Temmuz – 02 Agustos 2019 Yerleştirmeye Esas 1. Nakil Tercih Başvurularının Alınması

05 Ağustos 2019 Yerleştirmeye Esas 1. Nakil Sonuçlarının ilanı

05-08 Ağustos 2019 Yerleştirmeye Esas 2. Nakil Tercih Başvurularının Alınması

0 Agustos 2019 Yerleştirmeye Esas 2. Nakil Sonuçlarının İlanı

19-23 Ağustos 2019 Boş kalan kontenjanlara, hiçbir yere yerleşemeyen öğrenciler için il/ilçe Öğrenci Yerleştirme ve Nakil Komisyonlarınca Yerleştirme Başvurularının Alınması

26-29 Ağustos 2019 Yattlılık Başvurularının Okul ve Kurumlarca Alınması

LGS’DE TERCİH YAPMAYA HAZIRLANIRKEN BİLMENİZ GEREKENLER

Oğuzkaan Koleji Yönetim Kurulu Üyesi ve Eğitim Koordinatörü Hatice Yılmaz, LGS tercihlerini yaparken dikkat edilmesi gerekenleri maddeler halinde sıraladı.

Yılmaz, “8.sınıfı bitirmiş olan öğrencilerin 1-12 Temmuz tarihleri arasında liselere yerleşmek için tercih başvurusunda bulunmaları gerekiyor. Ülkemizde zorunlu eğitim süresi 12 yıl olduğundan tercih başvurusunda bulunmayan adayların kayıtları “Açık Liseye” düşüyor. 27 Haziran – 12 Temmuz tarihleri arasında Özel Liselerden birine veya yetenek sınavı ile öğrenci alan bir liseye kayıt yaptırmış adaylara tercih butonu açılmayacaktır.”


Yorumlar