Anasayfa /  Güncel /  Gündem

KYK aldığım kredi miktarı ne kadar? KYK borç hesaplama, sorgulama

KYK aldığım kredi miktarı hesaplama ve sorgulama ekranı yoğun ilgi görüyor. KYK borcu sorgulama işleminin nasıl yapıldığı merak ediliyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, KYK kredisi alan öğrenci ve mezunlara ilişkin açıklama yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasında, ‘Kredi geri ödemelerinin herhangi bir enflasyona farkı ya da faiz oranı olmaksızın sadece alınan kredi tutarı üzerinden yapılmasını kararlaştırdık.’ dedi. Peki, KYK aldığım kredi miktarı ne kadar? KYK borcu nasıl hesaplanır?

Abone ol
Abone ol 18 Temmuz 2022 20:13

KYK Borcu hesaplama ve sorgulama işlemi araştırılmaya başlandı. KYK Kredi Borcu faizleri ile ilgili son dakika açıklamasının yapılmasının ardından vatandaşlar araştırmalarını hızlandırdılar. KYK borç sorgulama işlemi e-Devlet üzerinden yapılabiliyor.

KYK ALDIĞIM KREDİ MİKTARI NE KADAR?

Borç/taksit bilgileri, e-Devlet sayfasından Bakanlık linkine ulaşılarak öğrenim/katkı kredisi geri ödeme sorgulama ekranından veya 444 0 472 numaralı çağrı merkezinden öğrenilebilmektedir.

KYK KREDİ VE BURS SORGULAMA EKRANI İÇİN TIKLAYINIZ

KYK kredi borcu bulunan ve ödeme yapmak isteyenler e-devlet üzerinden Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) interaktif vergi dairesi üzerinden bağlanarak vergi borçları sekmesi altından öğrenim kredisi borçlarının olduğu bölüme girerek ödemek istediği taksit veya taksitleri seçerek kredi kartı ya da banka kartı ile ödeme yapabilmektedir.

Geri ödeme başlangıç tarihi, borç miktarı ve aylık taksitler ‘kyk. gov.tr’ internet adresindeki ‘E-hizmetler’den ‘Öğrenim/ Katkı Kredisi Borç Sorgulama’ başlığına tıklanarak ‘TC kimlik numarasıyla’ öğrenilebiliyor. E-Devlet üzerinden de borç bilgilerine ulaşılabiliyor.

NASIL ÖDENİYOR?

Borç ödemeleri Ziraat Bankası aracılığıyla tahsil ediliyor. Taksitler Ziraat Bankası şubelerinden nakit veya Ziraat Bankası internet tahsil ekranından kredi kartıyla yapılabiliyor. Yani borçlar tüm kredi kartları ve banka kartları ile ‘https://kyk.ziraatbank.com. tr/’ adresinden de ödenebiliyor.

Yorumlar