Anasayfa /  Foto Galeri

Kredisi onaylanmayanlar dikkat! İşte notunuzu yükseltmenin yollları

Kredi çekmek ya da kredi kartı almak isteyenler kredi skorlarına göre paraya erişim sağlayabiliyor. Türkiye’de herkesin kredi notu bulunuyor. Bazı düzensiz ödemelerde bulunulması halinde de kredi notu düşebiliyor.

Kredisi onaylanmayanlar dikkat! İşte notunuzu yükseltmenin yollları - Sayfa 1

Bankalardan kredi çekmek, kredi kartı almak için yapılan başvurularda öncelik kredi puanı olarak öne çıkıyor. 0-1900 arasında oluşan kredi puanı yükseldikçe iyi müşteri olduğunuz anlamına geliyor.

Kredisi onaylanmayanlar dikkat! İşte notunuzu yükseltmenin yollları - Sayfa 2

Findeks sistemindeki kredi notunuz finansal alanda yapacağınız tüm hamleleri etkiliyor. Kredi notunu yükseltmek için tüm ödemelerin düzenli olması gerekiyor. Kredi, kredi kartı, kredili mevduat hesabı gibi ürünlerin geri ödemelerinde herhangi bir gecikme olması halinde kredi notunuz düşüşe geçiyor.

Kredisi onaylanmayanlar dikkat! İşte notunuzu yükseltmenin yollları - Sayfa 3

KREDİ NOTU NASIL YÜKSELTİLİR?

Kredili Ürün Ödeme Alışkanlıkları (Kredi Notunun %35’ini oluşturur)

Kredili ürün ödemelerinin zamanında yapılması Findeks Kredi Notu’nu yükseltir. Ödemelerin son ödeme tarihinden sonra yapılması, Findeks Kredi Notu’nu olumsuz etkileyen nedenlerin başında geliyor. Krediler zamanında ödenirse not yükselir.

Kredisi onaylanmayanlar dikkat! İşte notunuzu yükseltmenin yollları - Sayfa 4

Mevcut Hesap ve Borç Durumu (Kredi Notunun %35’ini oluşturur)

İyi ve kötü kapanmış krediler, teminatlı veya teminatsız mevcut borç bakiyeleri ve limitler dikkate alınarak hesaplamaya dahil ediliyor.