Anasayfa /  Foto Galeri

Kredi çeken emekliler dikkat! Yargıtay'dan kritik maaş kararı

Yargıtay, yaklaşık 12 milyon emekliyi ilgilendiren emsal bir karara imza attı. Karara göre emekli maaşlarına bloke konulamayacak.

Kredi çeken emekliler dikkat! Yargıtay'dan kritik maaş kararı - Sayfa 1

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu (YHGK), milyonlarca emekliyi ilgilendiren çok kritik bir karara imza attı. Yargıtay, emekli maaşlarına bloke konulamayacağına karar verdi.

Kredi çeken emekliler dikkat! Yargıtay'dan kritik maaş kararı - Sayfa 2

Hürriyet'in haberine göre Yargıtay kararına göre İzmir'de Y.M adlı bir emekli, bir bankadan tüketici kredisi çekti. Aynı bankadan aldığı emekli maaşından takas ve virman suretiyle tahsilat yapılmasına da muvafakat verdi. Kredi taksitleri ödeyemeyince, banka 2013 Aralık ayı başında, Emekli Maaşı hesabının dörtte birine Bloke koydu. Davacı emekli ise bankaya karşı dava açtı.

Kredi çeken emekliler dikkat! Yargıtay'dan kritik maaş kararı - Sayfa 3

İzmir 2. Tüketici Mahkemesi, 28 Ağustos 2014'de davacı emekliyi haklı buldu. Mahkeme, tüketicinin emekli maaşına bloke konularak, borcu için takas ve mahsup yapılamayacağına ve Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nun 93. maddesi uyarınca da emekli maaşının haczedilemeyeceği gerekçeleriyle davayı kabul etti. 

Kredi çeken emekliler dikkat! Yargıtay'dan kritik maaş kararı - Sayfa 4

Davacının emekli maaşına blokenin kaldırılmasına ve kesilen bin 376 lira 70 kuruşun davalı bankadan alınarak, davacı emekliye verilmesine karar verildi.