Anasayfa /  Eğitim

KPSS sınav soruları cevapları yayınlandı!

KPSS ön lisans sınavı için heyecan dorukta. 4 Kasım tarihinde yurt genelinde çeşitli merkezlerde, binlerce adayın katılımı ile gerçekleşen Kamu Personeli Seçme Sınavı'nın önlisans kısmı için araştırmalar hız kazandı. İlgili sınava katılım gösteren adaylar, 'KPSS soruları ve cevapları yayınlandı mı?' sorusuna yanıt ararken sınav sonuçlarının açıklama tarihi de oldukça merak ediliyor.

Abone ol
Abone ol 06 Kasım 2018 16:38

KPSS ön lisans sınavı için heyecan dorukta. 4 Kasım tarihinde yurt genelinde çeşitli merkezlerde, binlerce adayın katılımı ile gerçekleşen Kamu Personeli Seçme Sınavı'nın önlisans kısmı için araştırmalar hız kazandı. İlgili sınava katılım gösteren adaylar, 'KPSS soruları ve cevapları yayınlandı mı?' sorusuna yanıt ararken sınav sonuçlarının açıklama tarihi de oldukça merak ediliyor. Peki, KPSS ön lisans soruları ve cevapları yayınlandı mı? ÖSYM, sınav sonuçları açıklanma tarihi hakkında bilgi paylaştı mı? İşte bazı bilgiler

Kamuda personel olabilmek ümidiyle 4 Kasım tarihinde gerçekleşen Kamu Personeli Seçme Sınavı'na katılım gösteren binlerce ön lisans mezunu aday, sınavın ardından araştırmalarını hızlandırdı. 120 sorunun sorulduğu zorlu sınavda ter döken katılımcılar, sınavla ilgili araştırmalarını arttırmış durumda. En çok sorgulanan konu olarak ise KPSSsoruları ve cevapları olarak dikkat çekiyor. Adaylar soru ve cevaplar neticesinde sınavda kaç puan alabileceklerini tahmin edip ona göre öngörüde bulunabilecek. Peki, KPSS soruları ve cevapları yayınlandı mı?

KPSS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Kamu Personeli Seçme Sınavı sonuçları da öne çıkarken konuyla ilgili detaylı bilgilere haberimizin ilerleyen sayfalarından bulabilirsiniz.

KPSS SORU VE CEVAPLARI İÇİN TIKLAYINIZ

KPSS SORU VE CEVAPLARI AÇIKLANDI!

Memur olabilme hayaliyle sınava katılım gösteren adayların en çok araştırdığı konulardan birisi de KPSS soru ve cevapları olarak öne çıkıyor. Açıklanacak soru ve cevaplarla tahmini puan hesaplaması yapacak olan bireyler, kaç puan alacaklarını tahmin etme imkanı bulacak. ÖSYM, ön lisans soru ve cevapların açıklandığını duyurdu.

ÖSYM'nin konuyla ilgili yaptığı açıklama şu şekilde:

4 Kasım 2018 tarihinde uygulanan 2018-KPSS ÖnLisans Temel Soru Kitapçığına, sınava başvuran adayların sınav sorularını inceleyebilmeleri amacıyla ÖSYM'nin Aday İşlemleri Sistemi üzerinden 6 Kasım 2018 tarihinde saat 16.15'ten itibaren erişilebilir. Sınava başvuran adaylar, 10 gün süreyle ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.tr adresinden T.C. kimlik numaraları ve aday şifreleri ile soruların tamamına ulaşabilir.

KPSS ÖNLİSANS SINAV SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

ÖSYM, KPSS Önlisans sonuçlarının açıklanma tarihini sınav takviminde duyurdu. İlgili duyuruda, sınav sonuçlarının 29 Kasım tarihinde açıklanacağı belirtilirken saat kaçta açıklanacağı konusunda bilgi verilmedi.

Adaylar sınav sonuçlarını T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM'nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden ve mobil uygulamalarından öğrenebileceklerdir. Sınav sonuç belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecektir. Sonuç bilgilerinde adayların testlere verdikleri doğru ve yanlış cevap sayıları ve KPSS puanları yer alacaktır. İnternet sayfasında ilan edilen sonuç bilgileri adaylara tebliğ hükmündedir.

ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde kayıtlı kimlik bilgilerinde değişiklik olan adayların, daha önce almış oldukları sınav/yerleştirme sonuçları, değişen kimlik bilgilerine göre yeniden düzenlenmez.

ÖSYM, adaylara yönelik sınav sonuç belgelerinin doğrulanmasını sağlamak üzere "Sonuç Belgesi Kontrol Sistemi" işlemini hizmete sunmuştur. Bu amaçla kullanılmak üzere Sınav Sonuç Belgelerinin en alt kısmına, sistem tarafından rastgele üretilmiş bir "Sonuç Belgesi Kontrol Kodu" basılmaktadır. Söz konusu işleme https://sonuc.osym.gov.tr üzerinde Sonuç Belgesi Kontrol Sistemi sayfasından ulaşılmaktadır.

KPSS, sonuçların açıklanmasından itibaren iki yıl süreyle geçerlidir. Yeni bir sınavın yapılamaması durumunda ise sınav sonuçları, bir sonraki sınav sonuçlarının açıklanmasına kadar geçerli olmaya devam eder.

KPSS ÖNLİSANS SINAV DEĞERLENDİRMESİ NASIL OLACAK?

Sınavda yer alan her test kendi içinde değerlendirmeye tabi tutulacaktır. Her testte, örneğin Genel Yetenek'te, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlar bulunacak, bu puanların ortalama ve standart sapmaları kullanılarak standart puanlar hesaplanacaktır.

Bir testte, en az 1 ham puanı (net) bulunmayan adaylar bu test için yapılacak hesaplamalara alınmayacaklar ve bu adaylara bu test için standart puan hesaplanmayacaktır. Buna göre bir adayın KPSS puanının hesaplanabilmesi için Genel Yetenek ve Genel Kültür testlerinin her ikisinden de en az 1 ham puanı (1 net) olması gerekmektedir.

Genel Yetenek ve Genel Kültür Testlerinden elde edilen standart puanlar ağırlıklandırılarak KPSS puanları hesaplanacaktır. KPSS puanları içinde Genel Yetenek ve Genel Kültür Testlerinin her birinin ağırlığı 0,5 olacaktır. Bu ağırlıklara göre, testlerden elde edilen standart puanlar kullanılarak ağırlıklı standart puanlar (ASP) hesaplanacaktır. Bir aday için herhangi bir ASP'nin hesaplanabilmesi için bu adayın söz konusu ASP'nin hesaplanmasına giren testlerin her birinden standart puanı olması gerekir.

Sınavdan sonra ÖSYM Başkanlığı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılacaktır.

Adayların ASP'leri kullanılarak, lisans düzeyi için KPSSP93 puanları hesaplanacaktır. KPSS puanlarının hesaplanmasında aşağıdaki formül kullanılacaktır. Böylece her KPSS puan türü için 100 üzerinden KPSS puan dağılımı elde edilmiş olacaktır. B Grubu Kadrolara yerleştirme ÖSYM tarafından KPSS puanları esas alınarak yapılacaktır.


Yorumlar