Anasayfa /  Yaşam

Kötü seks hayatı erkeklerin beyninde hasar bırakıyor

Yapılan araştırmalara göre kötü bir cinsel yaşam, ileriki yıllarda hafıza sorunlarının habercisi olabiliyor.

Abone ol
Abone ol 05 Haziran 2023 16:54

ABD'deki Pensilvanya Eyalet Üniversitesi'nden araştırmacılar, yaşlandıkça cinsel tatmin ve erektil işlevin azaldığını söyleyen orta yaşlı erkeklerin aynı zamanda daha fazla bilişsel gerileme gösterdiğini buldu.

Araştırmacılara göre bulgular, cinsel sağlığın beyin sağlığıyla yakından ilişkili olduğu anlamına geliyor. Ancak bu ilişkiyi daha iyi anlamak için ileri araştırmalara ihtiyaç var.

Ekibin analizine, çalışmanın başlangıcında ortalama yaşları 56 olan 800'den fazla erkek dahil edildi. Bu kişiler, hayatlarıyla ilgili anket sorularını yanıtladı ve 12 yıllık bir süre boyunca biliş ve hafıza testlerine katıldı.

Çalışmanın başlangıcında hiçbir katılımcıda sertleşme bozukluğu veya bilişsel problemler yoktu. Ancak cinsel yaşamları yıllar içinde azalmaya başlayan erkeklerin hafızasında düşüş yaşandı.

Sertleşme bozukluğunda mustarip erkeklerin bilişsel performansı ise hem çalışmanın başında hem de ilerleyen süreçte daha kötüydü.

Pensilvanya Eyalet Üniversitesi'nde doktora adayı Riki Slayday, 'Zaman içinde erektil işlevde artış veya azalmalar gördük. Cinsel tatminin bilişsel işlevdeki eşzamanlı artış veya azalmalarla ilişkili olduğunu bulduk' dedi: Bu da bize cinsel yaşamlarımız ve kavrayışımız arasında açık bir bağlantı olduğunu söylüyor. Ekip, bulgularının en azından yaşlı erkeklerin azalan cinsel sağlıklarının hafıza sorunlarının erken bir uyarı işareti olabileceğini gösterdiğini vurguluyor.

Yorumlar