Anasayfa /  Foto Galeri

Koronavirüsün ilacı 'alpakalarda' mı saklı?

İsveçli ve Güney Afrikalı araştırmacılar, alpakaların kanlarında bulunan küçük antikorların ikinci bir corona virüs dalgasının engellenmesine yardımcı olabileceğini açıkladı. Koronavirüsün ilacı alpakalarda saklı olabilir mi?

Koronavirüsün ilacı 'alpakalarda' mı saklı? - Sayfa 1

Koronavirüsün ilacı 'alpakalarda ' mı saklı?

Dünya genelinde kovid-19 pandemisinden etkilenenlerin sayısı 10 milyon 500 bine yaklaşırken, ölü sayısı 508 bini aştı.

Dünyanın dört bir yanındaki hükümetler bilim insanları ile birlikte ölümcül salgını durdurmak için aşı ve ilaç geliştirmeye çalışıyor.

Bu kapsamda umut verici sonuçları olan bir çalışma İsveçli ve Güney Afrikalı bilim insanları tarafından yapıldı.

Koronavirüsün ilacı 'alpakalarda' mı saklı? - Sayfa 2

Araştırmacılar, evcilleştirilmiş bir deve türü olan alpakalardan edilen nano antikorları bir insanın coronavirüsten enfekte olmasını engellemek için kullandı.

Çalışmada, alpakalardan elde edilen küçük antikorların corona virüsün sivri uçlarını hedef alarak diğer canlılara bulaşmasını engellediğini öne sürdü.

Koronavirüsün ilacı 'alpakalarda' mı saklı? - Sayfa 3

Ucuz ve çoğaltılması kolay

Uzmanlar, araştırmalarının 'virüsü etkili bir şekilde etkisiz hale getirdiğini' belirterek,  nano antikorların ucuz ve çoğaltılması kolay olmasından dolayı, geniş ölçüde erişilebilir bir seçenek olduğunu söyledi.

Koronavirüsün ilacı 'alpakalarda' mı saklı? - Sayfa 4

İsveç’in başkenti Stockholm'de yer alan Karolinska Üniversitesi Hastanesi'ndeki mikrobiyoloji, tümör ve hücre biyolojisi bölümünden yazarlar Telgraph'a yaptıkları açıklamada şu ifadeleri kullandı: