Anasayfa /  Foto Galeri

Koronavirüse karşı Ekim önlemleri geliyor! Savcılar bile devrede! İşte yeni kararlar...

Dünyayı kasıp kavuran yeni tip koronavirüsün Türkiye’de de yeniden artışa geçmesinin ardından hükümet yeni önlemler alma konusunda görüşmelere başladı. Hükümet, özellikle sonbaharın gelmesi ile birlikte koronavirüsün grip ile karıştırılabileceği düşünülerek Ekim önlemlerini devreye sokmaya karar verdi. Buna göre, karantina kurallarına uymayanlara hapis cezası gelebilir. İşte detaylar…

Koronavirüse karşı Ekim önlemleri geliyor! Savcılar bile devrede! İşte yeni kararlar... - Sayfa 1

Bakanlar Kurulu başta olmak üzere, Ankara'nın en önemli gündem maddelerinden biri pandemi. Edinilen bilgiye göre, hükümette yapılan toplantılarda, pandeminin sonbahar aylarında geleceği nokta ve kışın nasıl bir tablo beklendiğine dair değerlendirmeler yapıldı.

Koronavirüse karşı Ekim önlemleri geliyor! Savcılar bile devrede! İşte yeni kararlar... - Sayfa 2

Şimdiye kalan alınan kararlara bazı bölgesel ilaveler yapılmasına karar verilmesine karşın, sokağa çıkma yasağı gibi uygulamalar henüz düşünülmüyor.

Koronavirüse karşı Ekim önlemleri geliyor! Savcılar bile devrede! İşte yeni kararlar... - Sayfa 3

CEZALAR İŞLEMDE 
Kurallara uyulmasının denetlenmesiyle ilgili yöntemler devreye sokulacak. Denetlemede ciddi sonuçlar alınması durumunda, pandemiyi geçen yılın nisan-mayıs seviyesinde tutmanın mümkün olabileceği ifade ediliyor. Cezasını ödemeyenin "kamu hizmeti alamaması" gibi bir dizi uygulamanın sonuçları olacak.

Koronavirüse karşı Ekim önlemleri geliyor! Savcılar bile devrede! İşte yeni kararlar... - Sayfa 4

SAVCILAR DEVREDE 
Ayrıca TCK'nın 195 maddesinde düzenlenen, "bulaşıcı hastalıklara ilişkin tedbirlere aykırı davranışa ilişkin" cezaların devreye sokulması sağlanacak. 2 aydan, 1 yıla kadar öngörülen cezaların uygulanması ve savcıların işlem yapmasının caydırıcı sonuçları olacağı belirtiliyor. Bazı illerde savcıların bu maddeden yola çıkarak harekete geçtiği ifade ediliyor.