Anasayfa /  Foto Galeri

Koronavirüs ile ilgili önemli araştırma ! Başkasına bulaşmıyor !

Singapur'da dünyayı etkisi altına alan koronavirüs ile ilgili sevindiren bir araştırma yapıldı. Yapılan araştırmaya göre koronavirüs, 11. gününden sonra bulaşıcılığını yitiriyor.

Koronavirüs ile ilgili önemli araştırma ! Başkasına bulaşmıyor ! - Sayfa 1

Yeni tip corona virüs (Covid-19) vakalarının sayısı dünya genelinde 5 milyon 500 bini aşarken Singapurlu bilim insanlarından hastalığa ilişkin yeni bir araştırma geldi.

Koronavirüs ile ilgili önemli araştırma ! Başkasına bulaşmıyor ! - Sayfa 2

Singapur Ulusal Enfeksiyon Hastalıkları Merkezi ve Tıp Akademisi'nden bilim insanları 73 Covid-19 hastasını inceledi.

Koronavirüs ile ilgili önemli araştırma ! Başkasına bulaşmıyor ! - Sayfa 3

Araştırmada, yeni tip corona virüse (Covid-19) yakalanan hastaların semptom (öksürük, ateş)  göstermeden önceki 2 gün ile virüs bulaştıktan 11 gün sonraya kadar bulaşıcı olduğu açıklandı. Bununla birlikte çalışmaya katılan gönüllerinin 11 günün ardından izole edilmediği aktarıldı.

Koronavirüs ile ilgili önemli araştırma ! Başkasına bulaşmıyor ! - Sayfa 4

İKİNCİ HAFTADAN SONRA AKTİF VİRÜS BULUNAMADI

Çalışmanın yazarları, “Covid-19 pandemisinin başlangıcından bu yana biriken verilere dayanarak, semptomatik bireylerde bulaşıcı hastalık dönemi semptomların başlamasından yaklaşık iki gün önce başlar ve semptomların başlangıcının ardından yedi ile on gün sonrasına kadar devam eder. Aktif viral replikasyon ilk haftadan sonra hızla düşer. Çalışmamızda hastalığın ikinci haftasından sonra canlı virüs bulunamadı” ifadelerini kullandı.