Anasayfa /  Foto Galeri

Korkunç yan etki, koronavirüs aşı çalışmaları durdurdu !

Dünyanın en umut verici koronavirüs aşı çalışmalarından biri olan Oxford Üniversitesi ve AstraZeneca'nın çalışmaları, 37 yaşındaki bir kadıda görülen yan etki nedeniyle yeniden durduruldu.

Korkunç yan etki, koronavirüs aşı çalışmaları durdurdu ! - Sayfa 1

CNN, ilaç devi AstraZeneca tarafından geliştirilen koronavirüs aşısının klinik denemesinde katılımcılardan birinin yaşadığı nörolojik duruma ışık tutan bir güvenlik raporu elde etti.

Korkunç yan etki, koronavirüs aşı çalışmaları durdurdu ! - Sayfa 2

Raporda, daha önce sağlıklı olan 37 yaşında gönüllü bir kadının aşının ikinci dozunu aldıktan sonra nasıl 'transvers miyelit' tanısı aldığını ve 5 Eylül'de hastaneye kaldırıldığını ayrıntılarıyla anlatıyor.

Korkunç yan etki, koronavirüs aşı çalışmaları durdurdu ! - Sayfa 3

Rapora göre, adı tespit edilmeyen kadının Haziran ayı başlarında ilk dozundan sonra herhangi bir reaksiyon göstermediğini belirtmesine rağmen, Ağustos'taki ikinci aşısından yaklaşık iki hafta sonra nörolojik semptomlar yaşamaya başladı.

Korkunç yan etki, koronavirüs aşı çalışmaları durdurdu ! - Sayfa 4

Belgede, 2 Eylül'deki bir yürüyüş sırasında gönüllünün "düşmeden sürekli olarak sarsılarak bir yolculuk yaptığı', ertesi gün ise yürüme güçlükleri, kollarında güçsüzlük, ellerinin motor kontrolünün bozulması, baş ağrısı çektiği belirtildi. 5 Eylül'de hastaneye kaldırılan kadına kısa süre sonra omurilik iltihabına bağlı 'transvers miyelit' teşhisi kondu.