Anasayfa /  Keyifli Haberler

Kız İsteme

Abone ol
Abone ol 03 Mart 2019 05:56

Kız İsteme

Nasrettin Hoca’nın komşusu, oğlu Mahmut’a kız istemeye gidecek.Düşünür taşınır, dünürcübaşı olarak Hoca’dan uygun kimse gelmez aklına. “Sevilen, sayılan, ağzı iyi laf yapan Nasrettin Hoca’ya da kızı vermezlerse kime verecekler?” der. Gider Hoca’ya açar konuyu. Hoca da “Tamam” der. Neyse, bir akşam dünürcü kafilesi Hoca’nın peşinde koyulurlar yola. Varırlar istenecek kızın evine. Hoş, beş, kahve… derken gelir sıra asıl meseleye. Nasrettin Hoca bir-iki öksürdükten sonra girer konuya:”Bizim komşunun oğlu Mahmut, sizin kızı öpmek istiyor, onunla aynı yatakta yatmak istiyor, hatta onunla her gece sevişmek istiyor. Ne dersiniz?” deyince odada buz gibi bir hava eser.

Komşusu ” Hoca, Hoca! Sakalından utan! Bunlar nasıl laf, kız böyle mi istenir?” deyince Nasrettin Hoca odayı terk eder. İçeridekiler özür üstüne özür dilerler kızın babasından.Oğlan tarafından biri, kız isteme işini üstlenir, başlar söze: “Allah’ın emri, Peygamber’in kavli ile kızınız Ayşe’yi oğlumuz Mahmut’a istiyoruz.” Vermeye dünden razı olacak ki kızın babası “Allah yazdıysa biz ne diyelim? Hayırlı olsun.” deyip verir kızını. İçeridekilerin konuşmalarını dışarıdan işiten Nasrettin Hoca, açık olan oda penceresinden içeriye seslenir: ” Yine benim dediğim oldu! Yine benim dediğim olacak!”BONUS FIKRASwot Analizi HikayesiBir gün Ahmet efendi, Nasreddin hocayı eşeğin önünde oturmuş kağıda birşeyler karalarken bulmuş.

– Ne yapıyorsun Nasreddin hoca?, diye seslenmiş.

Hoca da:

– Eşeğime swot analizi yapıyorum Ahmet efendi, demiş.

Ahmet efendi, swot analizi nedir diye sorunca hoca anlatmış:

– Eşeğimin güçlü, zayıf yönlerini ve kendisi için olan fırsatlarla tehlikeleri bu şekilde yazıyorum. Beriki:

– Peki sonra ne olacak, diye sorunca, o da:

– Böylece iyi bir plan yapıp eşeğimi maksimum verimle çalıştırabileceğim, demiş. Bunun üzerine Ahmet efendi:

– Bütün eşekler aynı değil mi, analize ne gerek var? Diye sormuş. Nasreddin hoca:

– Öyle deme Ahmet efendi, demiş. Mesela benimkini atlarla otlatınca daha bir şevkle çalışıyor. Kendini at sanması onun güçlü tarafı. öğleden sonra bir de ineklerle otlatacağım. Belki sütünü bile içerim deyince, Ahmet efendi:

– Bekle hoca, demiş, benim eşeği kapıp geliyorum. Hoca bunu duyunca hemen atılmış:

– Aman Ahmet efendi, eşekleri bir araya getirmeyelim, eşek olduklarını anlıyorlar!

Swot Analizi Nedir?

Swot Analizi, bir projede ya da bir ticari girişimde kurumun, tekniğin, sürecin, durumun veya kişinin güçlü (Strengths) ve zayıf (Weaknesses) yönlerini belirlemekte, iç ve dış çevreden kaynaklanan fırsat (Opportunities) ve tehditleri (Threats) saptamak için kullanılan stratejik bir tekniktir.Normal insanPolitikacının birisi, akıl hastanesini ziyaret gider.

Başhekimle beraber hastaneyi dolaşıp bilgi alır.

Dolaşma işi bitip başhekimin odasında kahvesini yudumlayan politikacı sorar;

─ Bir insanın akıl hastanesine yatması gerekip gerekmediğine nasıl karar veriyorsunuz?

Başhekim cevaplamış;

─ Bir küveti su ile dolduruyoruz, hasta adayına bir kaşık bir bardak ve bir de kova veriyoruz. Küveti istediği şekilde boşaltmasını istiyoruz.

Politikacı;

─ Haaaa! Anladım anladım! Normal bir insan hemen kovayı seçer tabi, çünkü kovayla daha kolay boşaltır…

Başhekim:

─ Hayır efendim, normal bir insan küvetin tıpasını çeker.Nasıl Öldün─ Selam, benim adım Selma.

─ Selam, benimki de Aysel. Sen nasıl öldün?

─ Donarak öldüm…

─ Ne kadar korkunç.

─ Yok o kadar kötü değildi. Soğuktan titremem geçince ısınmaya başladım ve uyku bastı, sonunda huzur dolu bir ölüm oldu.

─ Peki sen nasıl öldün?

─ Ağır bir kalp krizi geçirdim.

Kocamın beni aldattığını sandım, onu iş üstünde yakalamak için eve erken geldim. Fakat evde tek başına televizyon seyreder halde buldum.

─ Sonra ne oldu?

─ Kesinlikle evde başka bir kadının olduğundan emindim. Bütün evi aramaya başladım. Yatakların altını, her yeri aradım fakat bulamadım. Ararken aşırı yorulmuşum, kalp krizi geçirdim ve öldüm.

─ Ah be güzelim bir de derin dondurucuya baksaydın. Şu anda ikimiz de yaşıyor olacaktık!Karı Koca MuhabbetiKadın kocasıyla sohbet ederken sormuş;

─ Ben ölürsem sen evlenir misin kocacım?

─ Evlenmem tabii ki, yapar mıyım öyle şey, aşk olsun!

─ Evlenirsin, evlenirsin demiş kadın.

Adam şöyle bir düşünmüş;

─ Belki de evlenirim.

Çocuklar ortada kalmasın diye demiş.

Kadın;

─ Pekii, O’na da bana yaptığın gibi mantı yapar mısın?

Adam cevap vermiş;

─ O mantı sevmiyor ki!
Yorumlar