Anasayfa /  Hava durumu

Kış geri geldi ! Kar, yağmur, soğuk hava...

Meteorolojiden alınan 18 Mart hava durumu raporuna göre kış geri geldi. Kar kapıya dayandı, yağmur için saat verildi. İşte yurtta hava durumu...

Abone ol
Abone ol 18 Mart 2020 10:00

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından açıklanan 18 Mart hava durumu raporuna göre yurt genelinde parçalı ve çok bulutlu havanın hakim olacağı tahmin ediliyor. Marmara'nın doğusu, Doğu Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile Kütahya, Afyon ve Isparta çevrelerinde bugün sağanak yağışın etkili olması bekleniyor.

Yağışların; kıyı kesimler ile Güneydoğu Anadolu’da yağmur ve sağanak, yağış alan diğer yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olmak üzere beklenen yağışların; Doğu Anadolu’nun güneydoğusu, Güneydoğu Anadolu’nun doğusu ile Erzurum, Elazığ, Tunceli, Bingöl ve Muş çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde yer yer buzlanma ve don olayı bekleniyor.

Yurdun hava sıcaklığında önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin edilirken Güneydoğu Anadolu ile Doğu Anadolu'nun batısında 3 ila 5 derece azalacağı belirtildi.

Rüzgarın ise yurtta genellikle kuzeyli yönlerden, güneydoğu kesimlerde güney ve güneydoğu yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Marmara’nın güneybatısı, Kıyı Ege, Akdeniz’in iç kesimleri ve İç Anadolu'nun güneyinde kuvvetli ve fırtına (40-80 km/sa) şeklinde, Doğu Anadolu'nun güneydoğusunda kuvvetli (40-60 km/sa) olarak esmesi bekleniyor.
 

METEOROLOJİK UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların; Doğu Anadolu’nun güneydoğusu ve Güneydoğu Anadolu’nun doğusu ile Erzurum, Elazığ, Tunceli, Bingöl ve Muş çevrelerinde kuvvetli (21-50 kg/m²) yağmur ve sağanak, rakımı 1500 m ve üzeri yerlerde ise karla karışık yağmur ve yer yer yoğun kar (20-40 cm) şeklinde olması beklendiğinden meydana gelecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI: Rüzgarın; Marmara’nın güneybatısı, Kıyı Ege, Akdeniz’in iç kesimleri ve İç Anadolu'nun güneyinde kuvvetli ve fırtına (40-80 km/sa) şeklinde, Doğu Anadolu'nun güneydoğusunda kuvvetli (40-60 km/sa) olarak esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı tedbirli ve dikkatli olunması gerekmektedir.

 

ZİRAİ DON UYARISI: Trakya, Marmara'nın doğusunun yüksekleri, Karadeniz’in iç kesimleri, İç Ege, Akdeniz’in iç kesimleri ve İç Anadolu’da zirai don beklendiğinden zirai faaliyetlerle uğraşan vatandaşlarımızın dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir.

Bazı illerde beklenen hava durumuyla günün en yüksek sıcaklıkları ise şöyle:

  • Ankara: Parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerinden sonra kar yağışlı 5
  • İstanbul: Çok bulutlu, akşam saatlerinden itibaren hafif yağmurlu 10
  • İzmir: Az bulutlu ve zamanla parçalı bulutlu 16
  • Adana: Çok bulutlu, sabah ilk saatlerde hafif sağanak yağışlı 15
  • Antalya: Parçalı ve çok bulutlu, gece saatlerinde doğu ilçeleri hafif sağanak yağışlı 16
  • Samsun: Çok bulutlu ve yağmurlu 7
  • Trabzon: Çok bulutlu ve yağmurlu 6
  • Erzurum: Çok bulutlu ve yoğun (20-40 cm) olmak üzere kar yağışlı 0
  • Diyarbakır: Çok bulutlu, kuvvetli olmak üzere yağmur ve sağanak yağışlı 13
Yorumlar