Süper ya

Süper ya

Türkiye’ye gelen kaçak Çin çayı yüzünden, zor durumda kalan Rizeliler, bir mektup yazarak, Çin devletine savaş ilan etmişler. Mektubu alan Çinli yöneticiler uzun uzun araştırmışlar, ama “Rize” diye bir devleti hiç duymadıkları gibi, haritada da böyle bir devleti bulamamışlar.

Daha sonra Çinlinin biri, Türkiye’de Rize diye bir yerin varlığını öğrenmiş ve bunu yönetime bildirmiş. Rizenin bir devlet olmadığını ve küçük bir vilayet olduğunu öğrenen Çin yöneticileri, kasıklarını tuta tuta gülmeye başlamışlar. Kahkaha atan yötecilerden biri demiş ki:

– Yahu bu Rizeliler çok komik insanlar. Bunlar bizimle dalga geçiyorlar herhalde. Biz de gırgır olsun diye savaş ilanlarını kabul edelim.

Sonra da “Savaş ilanınızı kabul ettik.” diye Rize belediyesine bir mektup göndermişler. Çin’den gelen mektubu okuyan Rize belediye meclisi üyeleri, toplantı üstüne toplantı yapmaya başlamışlar. Bu durum üç gün devam edince, Rizeli gençlerden biri daha fazla dayanamamış ve içeri girerek meclis üyelerine bağırmaya başlamış:

– Çinlilere savaş ilan ettik, savaş ilanımızı kabul ettiler. Daha ne bekliyorsunuz, saldıralım gitsin. Yoksa Çinlilerden mi korkuyorsunuz?

Bunun üzerine genci sükûnete davet eden belediye başkanı demiş ki:

– Sen ne diyorsun uşağım? Biraz sakin ol. Ne korkması? Biz bu kadar Çinliyi nereye gömeceğiz? Onu karar vermeye çalışıyoruz!..

DİĞER ÇOK OKUNAN FIKRA

Evcil Maymun

Adamın biri evcil maymunu ile bir bara gitmiş. Bir içki ısmarlamış, o sırada da maymunu ortalıkda dolaşıp eline ne geçirirse ağızına atıyormuş. Son olarak bilardo masasındaki bir topu mideye indirince barmen bağırmaya başlamış.

-"Yav naapo bu hayvan bilardo topumu yedi".

Adam da

- "Ya o yer, parası neyse veririm." demiş. Parayı verip çıkmışlar. Aradan bir hafta geçtikten sonra maymunlu eleman yine gelmiş. Yine bir içki ısmarlamış. Bu arada maymun da barda duran eriklere elini uzatmış. Barmende bir yandan seyrediyormuş. Maymun önce eriği götüne sokmuş sonra çıkarıp ağzına atmış. Barmen adama dönüp

- "Bu ne yaptı şimdi" demiş.

— Adam: "Senin şu bilardo topu olayından sonra her şeyi ölçüp de yiyor."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER