Anasayfa /  Politika

Kars Valiliğinden Kemal Kılıçdaroğlu'nun iddialarına yanıt geldi

KARS Valiliği, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun partisinin Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Grup Toplantısı'nda kent hakkında yaptığı konuşmayla ilgili açıklama yaptı. Valilik iddiaların gerçekle alakası olmadığını açıkladı.

Abone ol
Abone ol 26 Ekim 2021 19:36

KARS Valiliğinden yapılan açıklamada kentin Susuz ilçesine bağlı Çamçavuş köyü içme suyu ihtiyacının İl Özel İdaresi tarafından KÖYDES kapsamında 2018 yılında açılan sondaj kuyusu, aynı yıl içinde yapılan içme suyu şebekesi ve deposu aracılığıyla karşılandığı aktarılarak şunlar kaydedildi:

"16 Şubat 2021'de Çamçavuş köyü içme suyu analizi için İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri tarafından su numunesi alınmış, hem Kars Halk Sağlığı Laboratuvarı hem de Erzurum Halk Sağlığı Laboratuvarı tarafından analiz edilmiş ve raporlar sonucunda suyun İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkındaki Yönetmelik'e uygun olduğu tespit edilmiştir. Çamçavuş köyü camisi ile ilgili olarak dile getirilen iddia konusunda ilgili caminin henüz ruhsatlandırılmasına yönelik İl Özel İdaremize yapılmış herhangi bir resmi başvuru bulunmamaktadır. Kaldı ki aynı köyde yapılan imamevi ve taziye evine yönelik resmi müracaatlar çerçevesinde ruhsatlandırma işlemi 2018 yılında gerçekleştirilmiştir."

"Suda yüksek miktarda arsenik var" demişti
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin toplantı grup toplantısında Kars'ta vatandaşlara su temini için açılan kuyudan çıkan suda yüksek miktarda arsenik olduğunu ve kuyudan su gelmediğini ve Çamçavuş köyüne yapılan camiye İl Özel İdaresi tarafından ruhsat verildiği halde caminin kaçak olarak inşa edildiğini iddia etmişti.

CHP lideri, köydeki hayvanların meraya ulaşmaları için köylüler tarafından köprü istendiğini ancak yetkililer tarafından, "Biz yapmayız" yanıtının verildiğini söylemişti.

Açıklamada hayvan geçidi için köprü talebi konusu ile ilgili olarak da şu ifadeler kullanıldı:

"Karayolları 18. Bölge Müdürlüğü tarafından 2013 yılında 5x5 genişlik ve yüksekliğinde Çamçavuş köyü karşısında hayvan alt geçidi yapılmış ve hayvanların meralara ulaşması sağlanmıştır. Sonuç olarak CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu tarafından dile getirilen veya kendisine verilen bilgilerle oluşturulan iddialar gerçeklikten uzaktır ve kamuoyunun yanıltılmasına neden olmaktadır. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde valiliğimiz, tüm kurumlarımız ve İl Özel İdaremiz halkımızın hizmetinde ve köylerimizin altyapı ihtiyaçlarının giderilmesi için büyük bir gayretle çalışmaktadır."

Bu yıl köylerin içme suyu ihtiyacına yönelik 60 projenin hayata geçirildiği bildirilen açıklamada, "Valilik olarak idare ve kamu hizmeti anlayışımız bir hizmet ihtiyacı ortaya çıktığında Sayın Kılıçdaroğlu'nun dile getirdiği gibi iki ay beklemeden aynı gün harekete geçilerek vatandaşımızın talebinin karşılanması esasına dayanmaktadır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur" ifadesi kullanıldı.

Yorumlar